EFTA - geneza
EFTA, czyli Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu powstało na mocy podpisanej w dniu 4 stycznia w Sztokholmie Konwencji sztokholmskiej– Stowarzyszenie zostało założone przez Wielką Brytanię, Norwegię, Szwecją i Portugalię oraz: Austrię i Danię. Organizacja rozpoczęła działalność 3 maja 1960 r.
W związku z tym, że państwa członkowskie organizacji w zdecydowanej większości należą do UE, organizacja ta wyraźnie traci na znaczeniu. Obecnie do EFTA należą: Norwegia, Szwajcaria, Liechtenstein i Islandia. Siedzibą EFTA jest Genewa.
EFTA - informacje
Struktura Stowarzyszenia:
1. Rada – w jej skład wchodzą przedstawiciele krajów członkowskich na szczeblu ministerialnym (spotkania 2 razy w roku), a także stali przedstawiciele (spotkania 2 razy na miesiąc). Wydaje decyzje i zalecenia, nadzoruje wykonanie postanowień.
2. Komitet Doradczy – maksymalnie pięć osób, reprezentantów sfery społeczno-gospodarczej. Nie są one reprezentantami państw członkowskich.
3. Komitet Przedstawicieli Parlamentów Państw EFTA – organ o funkcjach kontrolnych i doradczych, w jego skład wchodzą osoby desygnowane przez poszczególnych członków EFTA.
Oprócz wymienionych organów w ramach EFTA działa także sześć komitetów, które dotyczą przede wszystkim kwestii gospodarczych.
Do ważnych działań EFTA zaliczyć należy ścisłą współpracę z Wspólnotami Europejskimi, w ramach której powstał Europejski Obszar Gospodarczy (poza nim znajduje się Szwajcaria) – 1994 r.