Kultura ludowa - definicja, przykłady, cechy

Kultura ludowa to pewna odmiana kultury odniesiona do specyficznej grupy społecznej – społeczności wiejskiej. Kultura ludowa kształtowała się i kształtuje nadal w bliskim związku z prowadzeniem gospodarstwa, pracą na roli, prowadzenia życia zgodnie z rytmem przyrody.

Kultura ludowa - cechy

- Bardzo ważnym elementem kultury ludowej jest to, że obecnie bywa ona najczęściej kultywowana tylko w święta (podkreślenie znaczenia obrzędowości).

- Poszanowanie dla tradycji, także w ujęciu szacunku wobec starszych, niechęci do zmian.

- Swego rodzaju myślenie magiczne i mityczne odporne na doświadczenia weryfikowalne w sposób empiryczny.

- Silny związek z religijnością rozumianą w swoisty sposób jako połączenie zasad religii chrześcijańskiej ze zwyczajami i obrzędami wywodzącymi się z czasów pogańskich.

Należy podkreślić, iż wyjątkowość kultury wiejskiej wynikała ze znacznej izolacji ludności wiejskiej (szczególnie w przeszłości) pod względem ekonomicznym i społecznym. W związku z brakiem wymiany ludności, przywiązaniem do ziemi, braku oddziaływania mediów itp. kultura ta mogła kształtować się w sposób odrębny od kultury miast.

Polecamy również:

  • Kultura materialna - definicja, przykłady, charakterystyka

    Kultura materialna jest pewnym wycinkiem szerszego pojęcia kultury jako całokształtu dorobku ludzkości, który jest przekazywany między kolejnymi pokoleniami. Kultura materialna odnosi się do materialnych, tj. namacalnych kwestii kulturowych – przedmiotów, obiektów. Więcej »

  • Kultura duchowa - definicja, przykłady, charakterystyka

    Kultura duchowa to inaczej kultura niematerialna – część szerszego pojęcia kultury, która obejmuje zespół duchowych i intelektualnych osiągnięć człowieka, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Kultura niematerialna jest bardzo istotnym elementem kultury z punktu widzenia grupy społecznej i... Więcej »

  • Kultura wysoka - definicja, cechy, przykłady

    Kultura wysoka inaczej nazywana jest kulturą elitarną, ponieważ może ją tworzyć jedynie dość wąska grupa osób, która posiada określone kompetencje. Podobnie jest z odbiorcami kultury wysokiej – nie wszyscy mają bowiem wiedzę, doświadczenie, gust, wrażliwość, a także umiejętności... Więcej »

  • Kultura masowa - definicja, cechy, przykłady

    Kultura masowa jest specyficzną odmianą kultury, której podstawowym celem jest zaspokojenie potrzeb i gustów masowej publiczności. Przeciwieństwem kultury masowej jest kultura wysoka (elitarna), która znajduje zdecydowanie mniejszą grupę odbiorców. Więcej »

  • Kultura popularna - definicja, przykłady, wady i zalety

    Kultura popularna jest pojęciem odnoszącym się do podobnego zjawiska jak kultura masowa – tworzenia kultury o zróżnicowanej jakości, która ma odpowiadać na gusta jak największego grona odbiorców. Kultura popularna bardzo często kieruje się chęcią zysku i aktualną modą. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26