Kultura duchowa - definicja, przykłady, charakterystyka

Kultura duchowa to inaczej kultura niematerialna – część szerszego pojęcia kultury, która obejmuje zespół duchowych i intelektualnych osiągnięć człowieka, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Kultura niematerialna jest bardzo istotnym elementem kultury z punktu widzenia grupy społecznej i jej trwania oraz rozwoju.

Elementami kultury duchowej są m.in. wartości, wiedza, przekonania, zwyczaje, a także prawo.

Jeśli chodzi o wartości jako element kultury duchowej, to chodzi tutaj przede wszystkim o sferę moralności, a także o zachowania, które dana grupa społeczna uważa za wskazane i pożądanie. W przypadku wiedzy, rozumieć ją trzeba jako zbiór pojęć wynikających z doświadczenia empirycznego. Przekonania są rozumiane jako pewną grupę poglądów, które nie mają jednak żadnego poparcia empirycznego. Zwyczaje to element kultury duchowej zawierający w sobie rutynowe czynności, które kształtują codzienność człowieka, natomiast prawo – zespół norm popartych sankcją regulujących życie społeczne.

Ważnym elementem kultury niematerialnej jest także sfera symboliczna, która przejawia się za pośrednictwem języka (dzięki niemu możemy się komunikować), gestów, a także znaków konwencjonalnych i niekonwencjonalnych.

Polecamy również:

  • Kultura materialna - definicja, przykłady, charakterystyka

    Kultura materialna jest pewnym wycinkiem szerszego pojęcia kultury jako całokształtu dorobku ludzkości, który jest przekazywany między kolejnymi pokoleniami. Kultura materialna odnosi się do materialnych, tj. namacalnych kwestii kulturowych – przedmiotów, obiektów. Więcej »

  • Kultura wysoka - definicja, cechy, przykłady

    Kultura wysoka inaczej nazywana jest kulturą elitarną, ponieważ może ją tworzyć jedynie dość wąska grupa osób, która posiada określone kompetencje. Podobnie jest z odbiorcami kultury wysokiej – nie wszyscy mają bowiem wiedzę, doświadczenie, gust, wrażliwość, a także umiejętności... Więcej »

  • Kultura masowa - definicja, cechy, przykłady

    Kultura masowa jest specyficzną odmianą kultury, której podstawowym celem jest zaspokojenie potrzeb i gustów masowej publiczności. Przeciwieństwem kultury masowej jest kultura wysoka (elitarna), która znajduje zdecydowanie mniejszą grupę odbiorców. Więcej »

  • Kultura popularna - definicja, przykłady, wady i zalety

    Kultura popularna jest pojęciem odnoszącym się do podobnego zjawiska jak kultura masowa – tworzenia kultury o zróżnicowanej jakości, która ma odpowiadać na gusta jak największego grona odbiorców. Kultura popularna bardzo często kieruje się chęcią zysku i aktualną modą. Więcej »

  • Kultura narodowa - definicja, przykłady, charakterystyka

    Kulturą narodową nazywamy całokształt wartości, norm prawnych, wytworów sztuki (łącznie elementy kultury materialnej i niematerialnej), które dany naród uznaje za własne i które są elementem wyróżniającym go spośród innych krajów. Kultura narodowa... Więcej »

Komentarze (4)
Wynik działania 3 + 5 =
Olaaaa
2017-04-03 09:59:34
Jest jakas książka na podstawie której formowane byly te defincicje?
Olaaaa
2017-04-03 09:59:33
Jest jakas książka na podstawie której formowane byly te defincicje?
hhh
2015-11-06 14:35:56
Bardzo Fannie I przystempnie napisane
xxx
2015-11-03 16:12:52
dobry
Ostatnio komentowane
Yyytf
• 2024-10-04 09:18:36
Masz
• 2024-09-27 07:49:55
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34