Kultura duchowa to inaczej kultura niematerialna – część szerszego pojęcia kultury, która obejmuje zespół duchowych i intelektualnych osiągnięć człowieka, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Kultura niematerialna jest bardzo istotnym elementem kultury z punktu widzenia grupy społecznej i jej trwania oraz rozwoju.
Elementami kultury duchowej są m.in. wartości, wiedza, przekonania, zwyczaje, a także prawo.
Jeśli chodzi o wartości jako element kultury duchowej, to chodzi tutaj przede wszystkim o sferę moralności, a także o zachowania, które dana grupa społeczna uważa za wskazane i pożądanie. W przypadku wiedzy, rozumieć ją trzeba jako zbiór pojęć wynikających z doświadczenia empirycznego. Przekonania są rozumiane jako pewną grupę poglądów, które nie mają jednak żadnego poparcia empirycznego. Zwyczaje to element kultury duchowej zawierający w sobie rutynowe czynności, które kształtują codzienność człowieka, natomiast prawo – zespół norm popartych sankcją regulujących życie społeczne.
Ważnym elementem kultury niematerialnej jest także sfera symboliczna, która przejawia się za pośrednictwem języka (dzięki niemu możemy się komunikować), gestów, a także znaków konwencjonalnych i niekonwencjonalnych.