Kultura wysoka - definicja, cechy, przykłady

Kultura wysoka inaczej nazywana jest kulturą elitarną, ponieważ może ją tworzyć jedynie dość wąska grupa osób, która posiada określone kompetencje. Podobnie jest z odbiorcami kultury wysokiej – nie wszyscy mają bowiem wiedzę, doświadczenie, gust, wrażliwość, a także umiejętności odpowiedniego odbioru kultury wysokiej, która często – w przeciwieństwie do kultury masowej – wymaga od odbiorcy pewnego wysiłku umysłowego.

Do kultury wysokiej możemy zaliczyć wszystkie te elementy kultury danego kraju/grupy społecznej, które uznajemy za najbardziej wartościowe. Chodzi tutaj przede wszystkim o określoną literaturę, teatr, balet, muzykę poważną – bardzo często kultura ta jest promowana w szkołach.

Warto podkreślić, że choć teoretycznie kultura wysoka jest dostępna do każdego odbiorcy, sięga po nią jednak tylko stosunkowo niewielka grupa osób, reszta natomiast wybiera kulturę serwowaną m.in. przez programy telewizyjne.

Kultura wysoka często jest owocem pracy artystów, tworzących zgodnie z tym, co uważają za ważne, bez nastawienia na zadowolenie masowej publiczności. W związku z tym tematyka kultury wysokiej, sposób wyrazu itp. może wymagać naprawdę znacznej kompetencji kulturowej odbiorców.

Polecamy również:

 • Kultura materialna - definicja, przykłady, charakterystyka

  Kultura materialna jest pewnym wycinkiem szerszego pojęcia kultury jako całokształtu dorobku ludzkości, który jest przekazywany między kolejnymi pokoleniami. Kultura materialna odnosi się do materialnych, tj. namacalnych kwestii kulturowych – przedmiotów, obiektów. Więcej »

 • Kultura duchowa - definicja, przykłady, charakterystyka

  Kultura duchowa to inaczej kultura niematerialna – część szerszego pojęcia kultury, która obejmuje zespół duchowych i intelektualnych osiągnięć człowieka, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Kultura niematerialna jest bardzo istotnym elementem kultury z punktu widzenia grupy społecznej i... Więcej »

 • Kultura masowa - definicja, cechy, przykłady

  Kultura masowa jest specyficzną odmianą kultury, której podstawowym celem jest zaspokojenie potrzeb i gustów masowej publiczności. Przeciwieństwem kultury masowej jest kultura wysoka (elitarna), która znajduje zdecydowanie mniejszą grupę odbiorców. Więcej »

 • Kultura popularna - definicja, przykłady, wady i zalety

  Kultura popularna jest pojęciem odnoszącym się do podobnego zjawiska jak kultura masowa – tworzenia kultury o zróżnicowanej jakości, która ma odpowiadać na gusta jak największego grona odbiorców. Kultura popularna bardzo często kieruje się chęcią zysku i aktualną modą. Więcej »

 • Kultura narodowa - definicja, przykłady, charakterystyka

  Kulturą narodową nazywamy całokształt wartości, norm prawnych, wytworów sztuki (łącznie elementy kultury materialnej i niematerialnej), które dany naród uznaje za własne i które są elementem wyróżniającym go spośród innych krajów. Kultura narodowa... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 5 =
Weronika
2015-09-29 18:48:15
Bardzo pomocne dziękuje :)
Ostatnio komentowane
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06