Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kultura czasu wolnego - definicja, charakterystyka

Pojęcie kultury czasu wolnego dotyczy sfery prywatnej każdego człowieka i tego, w jaki sposób spędza on swój wolny czas, tj. czas poza obowiązkami zawodowymi i szkolnymi. Sposoby, na jakie ludzie spędzają swój wolny czas mogą być bardzo zróżnicowane i, co ciekawe, często są wyraźnie powiązane z sytuacją ekonomiczną, wiekiem i wykształceniem.

Warto zaznaczyć, że bardzo duży wpływ na tę kulturę miały zmiany społeczne w XIX i XX wieku – bowiem wyraźnie skrócono wówczas tygodniowy czas pracy. Współcześni pracujący posiadają więc znacznie więcej godzin wolnego czasu (nawet do kilkudziesięciu godzin tygodniowo) niż jeszcze kilka dekad temu. W związku z tymi zmianami wzrósł popyt na różne interesujące sposoby spędzania wolnego czasu – rozwój kin, teatrów, kawiarni, różnych innych miejsc spotkań.

Znacznie wcześniej, czyli przed rewolucją przemysłową, pojęcie kultury czasu wolnego nie istniało, ponieważ wówczas nie było tak wyraźnego oddzielenia domu (przestrzeni czasu wolnego właśnie) od miejsca zatrudnienia. Oddzielenie takie pojawiło się w momencie organizacji pracy w postaci różnego typu fabryk i zakładów.

Bardzo duże znaczenie w kształtowaniu czasu wolnego mają wzorce obserwowane w rodzinie, wśród znajomych – przykładowo, gdy rodzice i znajomi spędzają czas na aktywnej rekreacji, będzie to skłaniało do podobnej aktywności. Wpływ ten jest oczywiście widoczny również, gdy środowisko spędza czas np. w siedząc przed telewizorem.

Zobacz również

 • Kultura materialna - definicja, przykłady, charakterystyka

  Kultura materialna jest pewnym wycinkiem szerszego pojęcia kultury jako całokształtu dorobku ludzkości, który jest przekazywany między kolejnymi pokoleniami. Kultura materialna odnosi się do materialnych, tj. namacalnych kwestii kulturowych – przedmiotów, obiektów.

  Więcej
 • Kultura duchowa - definicja, przykłady, charakterystyka

  Kultura duchowa to inaczej kultura niematerialna – część szerszego pojęcia kultury, która obejmuje zespół duchowych i intelektualnych osiągnięć człowieka, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Kultura niematerialna jest bardzo istotnym elementem kultury z punktu widzenia grupy społecznej i jej trwania oraz rozwoju.

  Więcej
 • Kultura wysoka - definicja, cechy, przykłady

  Kultura wysoka inaczej nazywana jest kulturą elitarną, ponieważ może ją tworzyć jedynie dość wąska grupa osób, która posiada określone kompetencje. Podobnie jest z odbiorcami kultury wysokiej – nie wszyscy mają bowiem wiedzę, doświadczenie, gust, wrażliwość, a także umiejętności odpowiedniego odbioru kult...

  Więcej
 • Kultura masowa - definicja, cechy, przykłady

  Kultura masowa jest specyficzną odmianą kultury, której podstawowym celem jest zaspokojenie potrzeb i gustów masowej publiczności. Przeciwieństwem kultury masowej jest kultura wysoka (elitarna), która znajduje zdecydowanie mniejszą grupę odbiorców.

  Więcej
 • Kultura popularna - definicja, przykłady, wady i zalety

  Kultura popularna jest pojęciem odnoszącym się do podobnego zjawiska jak kultura masowa – tworzenia kultury o zróżnicowanej jakości, która ma odpowiadać na gusta jak największego grona odbiorców. Kultura popularna bardzo często kieruje się chęcią zysku i aktualną modą.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
saWDSJUKJL,MSAX \vnahgsjxbmzn,c bhgsajyKU
vdshajshxucijvfnkdhguy87 • 2020-03-30 09:49:08
Dzięki, przydało się
Dawid • 2020-03-29 17:09:29
Jest ok:)
Nikusia • 2020-03-29 14:31:16
łatwe
Ignacy • 2020-03-29 10:32:47
fajnie fajnie
twoja mama • 2020-03-28 12:53:19