Pojęcie kultury czasu wolnego dotyczy sfery prywatnej każdego człowieka i tego, w jaki sposób spędza on swój wolny czas, tj. czas poza obowiązkami zawodowymi i szkolnymi. Sposoby, na jakie ludzie spędzają swój wolny czas mogą być bardzo zróżnicowane i, co ciekawe, często są wyraźnie powiązane z sytuacją ekonomiczną, wiekiem i wykształceniem.
Warto zaznaczyć, że bardzo duży wpływ na tę kulturę miały zmiany społeczne w XIX i XX wieku – bowiem wyraźnie skrócono wówczas tygodniowy czas pracy. Współcześni pracujący posiadają więc znacznie więcej godzin wolnego czasu (nawet do kilkudziesięciu godzin tygodniowo) niż jeszcze kilka dekad temu. W związku z tymi zmianami wzrósł popyt na różne interesujące sposoby spędzania wolnego czasu – rozwój kin, teatrów, kawiarni, różnych innych miejsc spotkań.
Znacznie wcześniej, czyli przed rewolucją przemysłową, pojęcie kultury czasu wolnego nie istniało, ponieważ wówczas nie było tak wyraźnego oddzielenia domu (przestrzeni czasu wolnego właśnie) od miejsca zatrudnienia. Oddzielenie takie pojawiło się w momencie organizacji pracy w postaci różnego typu fabryk i zakładów.
Bardzo duże znaczenie w kształtowaniu czasu wolnego mają wzorce obserwowane w rodzinie, wśród znajomych – przykładowo, gdy rodzice i znajomi spędzają czas na aktywnej rekreacji, będzie to skłaniało do podobnej aktywności. Wpływ ten jest oczywiście widoczny również, gdy środowisko spędza czas np. w siedząc przed telewizorem.