Kultura globalna to zjawisko zachodzące w skali całego świata (ewentualnie z małymi wyjątkami), prowadzące do przekształcania się i ujednolicania poszczególnych kultur krajowych i narodowych zgodnie z kierunkamidominującymi w kulturze najbardziej ekspansywnych krajów (ekspansja w sferze ekonomicznej i ściśle powiązanej z nią sferze kulturalnej).
Kulturę globalną można także rozumieć poza kontekstem geograficznym - globalny jako całościowy - tym samym dotyka ona wszystkich dziedzin życia człowieka od ekonomii, polityki, media, przez życie społeczne etc.
Rozwój kultury globalnej jest silnie powiązany z postępowaniem zjawiska globalizacji, która w ostatnich latach dotyczy praktycznie każdej sfery życia człowieka, a najbardziej sfer politycznej, ekonomicznej i właśnie kulturalnej.
Rozwój kultury globalnej, która w dominującej części dyktowana jest kulturą krajów najbogatszych (w tym przede wszystkim USA) wynika z bardzo dużego rozwoju znaczenia mediów (początkowo radia, potem telewizji, a obecnie przede wszystkim sieci internetowej. Ogromne znaczenie mają także działania globalnych korporacji, które poszukując dróg zwiększenia rynku zbytu swoich produktów i usług lansują pewne mody i potrzeby w krajach całego świata.
Kultura globalna – wady
- postępująca homogenizacja kultury,
- odchodzenie od kultur regionalnych (szczególnie w krajach uboższych),
- promowanie wzorców i stylów życia niekoniecznie przystających do lokalnych warunków,
- zbyt duża komercjalizacja kultury globalnej wpływająca na jej często niski poziom i powierzchowność.
Kultura globalna – zalety
- promowanie dobrych wzorców dotyczących np. rodziny, ustroju politycznego itp.,
- możliwa promocja zdrowego trybu życia,
- możliwa ingerencja opinii publicznej w różnego rodzaju zagrożenia w innych krajach.