Kultura regionalna - definicja, przykłady, cechy

Kultura regionalna to pojęcie odnoszące się do kultury grupy społecznej, która zajmuje pewien obszar wyróżniony przestrzennie lub historycznie. Pewnym rodzajem kultury regionalnej jest kultura narodowa, ponieważ dotyczy ona narodów posiadających zwykle określone terytorium. Kultura regionalna może się jednak rozwijać (i bardzo często rozwija się) w skali znacznie mniejszej niż państwo i tak mamy do czynienia z odmienną kulturą mieszkańców Górnego Śląska, Kaszub, mieszkańców Krakowa itp.

Istotną cechą kultury regionalnej jest jej odmienność względem kultur innych regionów.

Kultura regionalna kształtuje się w wyniku specyfiki danego regionu – warto zaznaczyć, że choć właściwie każdy region ma własną kulturę, wykształcenie się wyróżniającej kultury regionalnej jest silnie związane z wyróżniającymi warunkami, a także z wydarzeniami historycznymi i pochodzeniem etnicznym danej grupy. Bardzo istotnym czynnikiem rozwoju kultury regionalnej jest również polityka państwa, w ramach którego położony jest dany region. Jeśli państwo to prowadzi silnie centralistyczną politykę, waga rozwoju kultury regionalnej może się zmniejszyć na rzecz kultury narodowej.

Polecamy również:

  • Kultura materialna - definicja, przykłady, charakterystyka

    Kultura materialna jest pewnym wycinkiem szerszego pojęcia kultury jako całokształtu dorobku ludzkości, który jest przekazywany między kolejnymi pokoleniami. Kultura materialna odnosi się do materialnych, tj. namacalnych kwestii kulturowych – przedmiotów, obiektów. Więcej »

  • Kultura duchowa - definicja, przykłady, charakterystyka

    Kultura duchowa to inaczej kultura niematerialna – część szerszego pojęcia kultury, która obejmuje zespół duchowych i intelektualnych osiągnięć człowieka, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Kultura niematerialna jest bardzo istotnym elementem kultury z punktu widzenia grupy społecznej i... Więcej »

  • Kultura wysoka - definicja, cechy, przykłady

    Kultura wysoka inaczej nazywana jest kulturą elitarną, ponieważ może ją tworzyć jedynie dość wąska grupa osób, która posiada określone kompetencje. Podobnie jest z odbiorcami kultury wysokiej – nie wszyscy mają bowiem wiedzę, doświadczenie, gust, wrażliwość, a także umiejętności... Więcej »

  • Kultura masowa - definicja, cechy, przykłady

    Kultura masowa jest specyficzną odmianą kultury, której podstawowym celem jest zaspokojenie potrzeb i gustów masowej publiczności. Przeciwieństwem kultury masowej jest kultura wysoka (elitarna), która znajduje zdecydowanie mniejszą grupę odbiorców. Więcej »

  • Kultura popularna - definicja, przykłady, wady i zalety

    Kultura popularna jest pojęciem odnoszącym się do podobnego zjawiska jak kultura masowa – tworzenia kultury o zróżnicowanej jakości, która ma odpowiadać na gusta jak największego grona odbiorców. Kultura popularna bardzo często kieruje się chęcią zysku i aktualną modą. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26