Pod pojęciem turystyka rozumiemy przemieszczanie się ludzi (indywidualnych osób lub grup ludzi), którego powodem nie jest ani praca zawodowa (dojazdy do pracy) ani zmiana miejsca zamieszkania (migracja). Cele tego przemieszczania się (turystyki) mogą być różne – wypoczynkowe, religijne, lecznicze lub inne. Ogólnie wyróżniamy: turystykę krajową (podróże w granicach jednego państwa) i turystykę międzynarodową (wiąże się z przekraczaniem granic państwowych).
Osoby przemieszczające się w celach turystycznych określamy jako turystów. Światowa Organizacja Turystyki – WTO (agenda ONZ, istniejąca w dzisiejszej formie od 1975 roku) zamiast pojęcia turysta stosuje w celach statystycznych pojęcie odwiedzający – visitor, czyli osoba, które podróżując pozostaje poza swoim miejscem stałego pobytu nie dłużej niż rok, a głównym celem jej wizyty nie jest podjęcie pracy zarobkowej w odwiedzanym miejscu. Wśród odwiedzających (turystów) wyróżniany jest odwiedzający (turysta) jednodniowy, nie korzystający z usług noclegowych.
W trakcie podróży i pobytu w celu/celach swojej podróży turysta korzysta ze zróżnicowanych usług, które zaspokajają jego potrzeby (materialne i niematerialne). Są to m.in.:
- usługi