Zjawisko El Nino - przyczyny, skutki, opis

El Niño (czytaj el ninio, co po hiszpańsku oznacza niemowlę płci męskiej, w rozumieniu Dzieciątko Jezus) to okresowa anomalia termiczna (pojawiająca się średnio raz na 5 lat) wód powierzchniowych Pacyfiku w szerokościach międzyzwrotnikowych.

Wody wschodniego Pacyfiku u wybrzeży Peru są zazwyczaj stosunkowo chłodne w następstwie oddziaływania Prądu Peruwiańskiego i upwellingu. W okresie El Niño wody te są jednak dużo cieplejsze. Zjawisko to szczególnie silnie zaznacza się mniej więcej w okresie Świąt Bożego Narodzenia (stąd nazwa nawiązująca do Dzieciątka Jezus).

Anomalia termiczna El Nino - przyczyny

W okresie normalnym (bez El Niño) nad wschodnim Pacyfikiem obserwujemy silnie rozwinięte wyże zwrotnikowe i silne pasaty. Warunki pogodowe są typowe dla wyżu, czyli bezopadowe. Odpychane od brzegu przez pasaty wody powierzchniowe (część z nich odprowadzana jest na zachód Pacyfiku przez Prąd Południoworównikowy) zastępowane są przez wody z głębi oceanu – upwelling.

Wynoszone z głębin wody są bogate w substancje odżywcze, co zapewnia bujny rozwój organizmów planktonicznych, a w dalszej kolejności bogactwo innych organizmów morskich. Jest to podstawa rozwoju peruwiańskiego i chilijskiego rybołówstwa. Jednocześnie pasaty transportują olbrzymie ilości wilgoci do zachodniej części basenu Pacyfiku. Tam ciśnienie atmosferyczne jest dużo niższe, rozwija się konwekcja i występują intensywne i wysokie opady.

Skutki anomalii termicznej El Nino

W okresie El Niño pasaty na Pacyfiku słabną, znika też upwelling, powodując zaburzenia w łańcuchu pokarmowym wód wschodniego Pacyfiku i spadek połowów ryb. Obserwujemy też wtedy szereg anomalii pogodowych związanych z zaburzeniem cyrkulacji atmosferycznej i oceanicznej pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią Pacyfiku.

W zazwyczaj suchej Ameryce Andyjskiej obserwujemy wysokie opady powodujące spływy błotne. Z kolei w północnej Australii i w Azji Południowo-Wschodniej występują wtedy długotrwałe susze. Upały i susze mogą też pojawić się w północnej Brazylii.

La Niña - przeciwieństwo El Nino

Okresowo obserwowane jest również nasilenie transportu wilgoci przez pasaty w regionie międzyzwrotnikowym regionie Pacyfiku. Takie warunki, będące przeciwieństwem El Niño (wody Pacyfiku u wybrzeży Peru dużo chłodniejsze niż zwykle) noszą nazwę La Niña (czytaj la ninia , z hiszpańskiego – dziewczynka). One również wiązane są z występowaniem anomalii pogodowych w szerokościach międzyzwrotnikowych.

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

Komentarze (3)
Wynik działania 3 + 2 =
dzienwidzen
2016-05-12 10:55:24
Dlatego że Wikipedia kopiuje wszystko.
kujon z 5b
2016-02-02 14:06:00
ale *****, rzeczywiście tak samo jest na wikipedii
radosław bimbala
2016-02-02 14:03:53
Plagiat tak samo jest na wikipedii
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26