Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Problem ubóstwa i głodu na świecie - rejony, kraje, statystyki

Ostatnio komentowane
czemu mi znowu jg gre intuje
nigga • 2019-10-20 18:45:52
mało
Wiktoria • 2019-10-20 14:55:43
.
. • 2019-10-20 14:52:40
łatwe bardzo
adolf • 2019-10-20 16:37:00
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) dobowa wartość kaloryczna pokarmów wystarczająca dla normalnego funkcjonowania organizmu dorosłego człowieka wynosi 2500 kcal (wartość pożądana to 2700 kcal). Są to oczywiście wartości uśrednione. Więcej energii potrzebują mieszkańcy umiarkowanej i zimnej strefy klimatycznej niż mieszkańcy strefy gorącej. Podobnie zapotrzebowanie energetyczne osób wykonujących ciężkie prace fizyczne jest większe niż osób wykonujących pracę biurową.

Głód to stan długotrwałego i silnego (ilość energii dostarczanej przez pokarm znacznie odbiega od normy dobowej - <2000 kcal) niedożywienia. Niedożywienie to stan organizmu będący skutkiem niedoboru (często długotrwałego) składników pokarmowych (gł. tłuszczów i węglowodanów), jak również niedoboru określonych składników (białka, witamin, soli mineralnych) w spożywanych pokarmach. Skutkiem niedożywienia jest zazwyczaj utrata masy ciała, znaczne osłabienie organizmu, apatia lub rozdrażnienie. Brak w pożywieniu określonych substancji odżywczych prowadzi do chorób z tym związanych (np. choroba kwashiorkor wywołana niewystarczającą ilością białek w diecie, czy krzywica wywołana brakiem

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Umieralność i zagrożenia zdrowia na świecie

    Całkowity współczynnik umieralności (wyrażony jako ilość zgonów w danym okresie w przeliczeniu na 1000 mieszkańców jakiegoś obszaru) jest zróżnicowany przestrzennie. W 2011 roku (według danych OECD) największe wartości współczynnika obserwowano w krajach afrykańskich na południe... Więcej »

  • Eksplozja demograficzna i starzenie się społeczeństw - problemy demograficzne i ich skutki

    Eksplozja demograficzna to gwałtowny (zachodzący w okresie kilku dziesięcioleci) wzrost liczby ludności jakiegoś obszaru. Jest on wynikiem dużego spadku umieralności (zwłaszcza małych dzieci i niemowląt), przy utrzymującej się dużej rodności. Efektem są wysokie wartości współczynnika przyrostu naturalnego... Więcej »

  • Fazy i model przejścia demograficznego i epidemiologicznego

    Przejście demograficzne (model transformacji demograficznej) to opis zmian od społeczności ludzkiej charakteryzującej się wysokim współczynnikiem urodzeń i zgonów do społeczności odznaczającej się niskim współczynnikiem śmiertelności i urodzeń oraz opis zmian przyrostu naturalnego z tym związanych. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =