Ile wynosi powierzchnia Polski? Jaka jest długość naszych granic? Na jakich zasadach i kiedy obecne granice zostały ustalone? Na te wszystkie pytania odpowiadamy poniżej. To świetna powtórka przed klasówką z geografii.
Powierzchnia Polski
Powierzchnia Polski według podziału administracyjnego wynosi 312 679 km2.
Składa się na nią obszar lądowy kraju (razem z wodami śródlądowymi) – 311 888 km2, oraz część morskich wód wewnętrznych – 791 km2 (obejmuje część wód Zalewu Wiślanego, część wód Jeziora Nowowarpieńskiego i część Zalewu Szczecińskiego razem z Dziwną, Zalewem Kamieńskim i Świną, Odrę między portem szczecińskim a wodami Zalewu Szczecińskiego oraz wodami portów polskiego wybrzeża).
Podawana jest też (np. w Rocznikach Statystycznych) większa powierzchnia naszego kraju – 322 575 km2. Składają się na nią:
- obszar lądowy kraju (z wodami śródlądowymi łącznie) – 311 888 km2,
- całość morskich wód wewnętrznych – 2 005 km2 (w tym nieuwzględnione w poprzednim ujęciu wody Zat. Gdańskiej) oraz
- morze terytorialne – 8 682 km2.
Poza granicą wód terytorialnych znajduje się polska wyłączna strefa ekonomiczna na Bałtyku o powierzchni 22 634 km2.
Długość granic Polski
Długość granic Polski wynosi 3 511 km, w tym 3 071 km to granica lądowa, a 440 km granica morska.
Sąsiedzi Polski
Polska sąsiaduje z:
- Federacją Rosyjską (Obwód Kaliningradzki) od północnego-wschodu – długość granicy 210 km,
- Litwą od wschodu – długość granicy 104 km,
- Białorusią od wschodu – długość granicy – 418 km,
- Ukrainą od wschodu – długość granicy 535 km,
- Słowacją od południa – długość granicy 541 km,
- Republiką Czeską od południa – długość granicy 796 km (najdłuższy odcinek granicy, stanowiący 22,7% długości wszystkich granic naszego kraju,
- Niemcami od zachodu – długość granicy 467 km.
Część granic Polski to granice naturalne – biegnące wzdłuż rzek (np. granica polsko-niemiecka na Odrze i Nysie Łużyckiej czy granica polsko-białoruska i polsko-ukraińska na Bugu) oraz wzdłuż łańcuchów górskich (większość granicy polsko-czeskiej i polsko-słowackiej).
Kiedy i gdzie ustalono obecne terytorium i granice Polski?
Terytorium i i granice Rzeczpospolitej Polskiej zostały ustalone po II Wojnie Światowej, przede wszystkim w rezultacie decyzji przywódców trzech wielkich mocarstw (Związku Radzieckiego, USA i Wielkiej Brytanii), które pokonały Niemcy hitlerowskie.
Decyzje te zostały podjęte przede wszystkim na konferencjach w: Jałcie (w lutym 1945 roku, jeszcze w trakcie wojny) oraz w Poczdamie (po wojnie, lipiec-sierpień 1945 roku) i zakładały przesunięcie na zachód zarówno wschodnich, jak i zachodnich granic Polski (w porównaniu z granicami sprzed 1939 roku).
Przebieg granicy Polski i Czechosłowacji, po sporach granicznych dotyczących przebiegu granicy na Zaolziu oraz na terenie Ziemi Kłodzkiej i Ziemi Raciborskiej, ustalony został w 1947 roku (pod naciskiem Józefa Stalina).
W późniejszym czasie miały miejsce jeszcze niewielkie korekty granic (m.in. wymiana terytorium pomiędzy Polską i Czechosłowacją w 1958 i 1976 roku oraz między Polską i Związkiem Radzieckim w 1951 roku), a w innych miejscach szczegółowa ich delimitacja (np. pomiędzy Polską i Związkiem Radzieckim na Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym 1957-58, czy pomiędzy Polską i NRD na wodach Zalewu Szczecińskiego w 1989 roku).
Strefa Schengen
Obecnie granice pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską, Białorusią i Ukrainą są również granicami zewnętrznymi Wspólnoty Europejskiej.
Na pozostałych granicach - od momentu wejścia Polski do strefy Schengen w 2007/2008 roku, nie przeprowadza się kontroli granicznych.