Część Ziemi leżąca na zachodniej półkuli to Ameryka. Rozciąga się ona na długości ponad 15 tys. km.
Nazwę tę wprowadził w 1507 roku niemiecki kartograf – Martin Waldseemüller. Nazwał on Nowy Świat (tą nazwą obok nazwy Indie początkowo określano ziemie odkryte przez Krzysztofa Kolumba) na cześć mnicha i podróżnika pochodzenia włoskiego – Amerigo Vespucci. Vespucci inaczej niż Kolumb, który uznawał nowy ląd za część Indii, wyraził przekonanie, że jest to nieznany wcześniej kontynent.
W skład Ameryki wchodzą 2 kontynenty:
- Ameryka Północna, o powierzchni ok. 24,24 tys. km2 (ok. 16% powierzchni lądów)
i Ameryka Południowa, o powierzchni ok. 17,84 tys. km2 (ok. 12% powierzchni ladów).
Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa (południowa część Ameryki Północnej), na którą składa się:
- Ameryka Centralna, rozciągająca się pomiędzy Oceanem Spokojnym na zachodzie i Morzem Karaibskim na wschodzie oraz Przesmykiem Tehuantepec (w południowym Meksyku) na północy i Przesmykiem Panamskim na południu
oraz Karaiby, wyspy położone na Morzu Karaibskim (dawniej znane jako Indie Zachodnie – nazwa nawiązuje do przekonania Krzysztofa Kolumba i innych wczesnych odkrywców, że dotarli do Indii), nazwa pochodzi od plemienia Indian zamieszkujących te wyspy – Karaibów.
Inny podział Ameryk uwzględnia kryterium kulturowe (kraj pochodzenia europejskich kolonizatorów). Ameryka Łacińska to obszar położony na południe od Stanów Zjednoczonych Ameryki, w których rolę języków urzędowych pełnią języki romańskie: język hiszpański, język portugalski lub (w mniejszym stopniu) język francuski. Dominuje w nich katolicyzm. Nazwa ta pojawiła się po raz pierwszy w połowie XIX wieku.
Ameryce Łacińskiej przeciwstawia się Amerykę Anglosaską, gdzie dominuje język angielski i chrześcijańskie wyznania protestanckie.