Europa jest mniejszą (o powierzchni 10,53 mln km2 – ok. 7% powierzchni lądów), zachodnią częścią kontynentu Eurazji, o silnie rozczłonowanej linii brzegowej (liczne morza śródziemne, półwyspy, zatoki, wyspy). Średnio jest to najniższa część świata (przeciętnie 292 m n.p.m.), z najwyższym punktem sięgającym wysokości 4 807 m n.p.m. (szczyt Mount Blanc w Alpach).
Europę w 2010 roku zamieszkiwało ok. 726 mln mieszkańców, co stanowi nieco ponad 10% ludności świata.
Położenie większej części Europy w umiarkowanych szerokościach geograficznych decyduje o stosunkach klimatycznych (strefa klimatów umiarkowanych w Europie Zachodniej, Środkowej i Wschodniej, strefa klimatów podzwrotnikowych w Europie Południowej, strefa klimatów polarnych na północnych krańcach Europy). Sąsiedztwo północnego i środkowego Atlantyku gwarantuje stosunkowo wysokie i regularnie rozłożone w ciągu roku opady, co powoduje, że większa część Europy ma dobre warunki dla rozwoju rolnictwa.
W przeszłości (w plejstocenie) znaczna część Europy pokryta była przez lądolód skandynawski, co opóźniło rozwój szaty roślinnej i zasiedlenie tego obszaru przez człowieka.
W ostatnich 100-200 latach znaczenie państw Europy w świecie było
Polska i Europa - geografia
Polecamy również:
-
Położenie geograficzne Polski - skrajne punkty, cechy, konsekwencje - Geografia
Polska (pełna nazwa Rzeczpospolita Polska) położona jest w umiarkowanych szerokościach geograficznych, w Europie Środkowej, w przeważającej części swego terytorium w obrębie Niżu Środkowoeuropejskiego. Więcej »
-
Obszar i granice Polski - geografia
Powierzchnia Polski wg podziału administracyjnego wynosi 312 679 km2. Więcej »
-
Linia brzegowa Polski - jaka jest, długość
Linia brzegowa południowego Bałtyku w granicach naszego kraju jest słabo rozwinięta (jej rozczłonkowanie jest niewielkie). Więcej »
-
Aktualny podział administracyjny Polski - stolice województw, charakterystyka - Geografia
W podziale administracyjnym Rzeczpospolitej Polskiej wyróżniamy 3 rzędy jednostek terytorialnych: województwa, powiaty i gminy. Więcej »
-
Klimat Polski - charakterystyka
Polska leży w strefie klimatów umiarkowanie ciepłych; typ klimatu jest przejściowy pomiędzy klimatem oceanicznym na zachodzie a klimatem kontynentalnym na wschodzie. Więcej »