Sytuacja społeczno-gospodarcza jest zróżnicowana w obszarze kraju. Zróżnicowanie to pomiędzy województwami pokazuje poniższa tabela.
Największym i najbardziej ludnym województwem jest województwo mazowieckie. Najmniejszą ludność ma najmniejsze z województw – województwo opolskie.
Najwięcej ludności mieszka w miastach w województwie śląskim, najmniej w województwie podkarpackim. Największy ubytek ludności występował w 2011 roku w województwie świętokrzyskim, największy przyrost ludności w województwach: mazowieckim i pomorskim.
Stopa bezrobocia w dniu 31 grudnia 2011 roku najniższa była w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim. Najwięcej ludzi miało możliwość korzystać z z oczyszczalni ścieków w województwach: pomorskim i zachodniopomorskim, najmniej w województwie świętokrzyskim.
Największa produkcja sprzedana przemysłu, PKB oraz PKB per capita dotyczyła województwa mazowieckiego. Najmniejszą produkcją sprzedana przemysłu mogło pochwalić się województwo podlaskie. Najmniejszy PKB i PKB per capita wytworzono w województwie opolskim.
Oczywiście wspomniane wskaźniki są dużo bardziej zróżnicowane na poziomie gmin. Np. w przypadku województwa mazowieckiego o wysokich wartościach wskaźników gospodarczych decydują zwłaszcza gminy miejskie aglomeracji warszawskiej.
Najbogatszą gminą w Polsce na podstawie dochodów przeliczonych na głowę mieszkańca gminy wcale jednak nie jest Warszawa – duże miasta mają oczywiście duże dochody, ale też i wysokie wydatki. Największy dochód per capita ma gmina Kleszczów w województwie łódzkim (33 455 zł/per capita w 2012 roku). Na terenie gminy zlokalizowane są kopalnia węgla brunatnego i elektrownia bełchatowska, wnoszące do kasy gminy wysokie opłaty z tytułu podatków.