Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Poziom, warunki życia w Polsce - geografia

Ostatnio komentowane
Elo mordo
XD • 2019-09-20 06:19:38
zgadzam się Lujiki ehh na tyvh stronach to potrafią bzdury pisać
SUZUKI motorsss • 2019-09-20 16:37:42
/
mari • 2019-09-19 15:47:31
bardzo fajne :)
twoja stara • 2019-09-19 12:32:42
Dawid ogar się do dziewczyny wyskakujesz ?!
AUU GŁOWA W BETONIARCE • 2019-09-20 16:39:11
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jednym z mierników stosowanych w określaniu poziomu rozwoju społeczno-ekonomicznego państw, a więc i pośrednio jakości życia jest HDI (Human Development Index). W obecnie stosowanej wersji bierze on pod uwagę: oczekiwaną długość życia, średnią liczbę lat edukacji otrzymanej przez mieszkańców w wieku 25 lat i starszych, oczekiwaną liczbę lat edukacji dla dzieci rozpoczynających proces kształcenia oraz dochód narodowy na głowę mieszkańca w dolarach amerykańskich liczony według parytetu nabywczego waluty.

Dla Polski w 2011 roku wartość HDI wynosiła 0,818, co lokowało nasz kraj na 39 pozycji na świecie (lub 38, jeśli nie liczyć oddzielnie Hong Kongu – specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej). Polska znajdowała się wśród państw klasyfikowanych jako kraje o bardzo wysokim poziomie rozwoju społecznego (chociaż jesteśmy jednym z najsłabiej rozwiniętych krajów w tej grupie). Wśród krajów Unii Europejskiej mniejsze wartości HDI miały tylko: Litwa, Portugalia, Łotwa, Chorwacja, Rumunia i Bułgaria. W roku 2000 wartość HDI określona dla Polski wynosiła 0.77.
Wartość indeksu wynika z:
oczekiwanej długości życia (w momencie urodzin) – 76,1 lat,
średniej liczby lat edukacji otrzymanej

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Współpraca międzynarodowa Polski

  Na sytuację międzynarodową Polski od stuleci decydujący wpływ ma położenie pomiędzy Niemcami (lub krajami niemieckojęzycznymi) na zachodzie a Rosją na wschodzie. W ostatnim okresie zdominowały je jednak działania polskie, które doprowadziły do naszej akcesji do Unii Europejskiej. Więcej »

 • Gospodarka Polski - geografia

  Gospodarka naszego kraju w znacznym stopniu przeszła transformację od socjalistycznej gospodarki nakazowo-rozdzielczej do kapitalistycznej gospodarki rynkowej. W niektórych działach gospodarki udział państwa jest jeszcze duży – stąd polską gospodarka określana jest jako gospodarka mieszana. Więcej »

 • Procesy osadnicze i ludność w Polsce

  Polska należy do największych i najludniejszych państw Europy. Z liczbą ludności wynoszącą w dniu 31 marca 2011 roku 38 mln 501 tys. Polska jest 6 pod względem ludności krajem Unii Europejskiej (9 w Europie jeśli uwzględniać Federację Rosyjską i Turcję). Więcej »

 • Podział fizyczno-geograficzny Polski

  Podział fizyczno-geograficzny Polski na regiony (regionalizacja fizyczno-geograficzna Polski) stworzony został po II Wojnie światowej przez Jerzego Kondrackiego. Więcej »

 • Ochrona przyrody w Polsce - geografia

  Ochrona przyrody w Polsce ma już 1000-letnią tradycję. Już w XI wieku Bolesław Chrobry ograniczył polowania na bobry (pierwsze zakazy służyły głównie zachowaniu dla władcy zwierzyny łownej). Obecnie ochronę przyrody w Polsce reguluje Ustawa o ochronie przyrody z 2004 roku. Ustanowiła ona 9 form ochrony przyrody. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =