Leśnictwo obok rolnictwa i rybołówstwa zaliczane jest do I działu gospodarki.
Lasy w 2011 zajmowały ok. 9,1 mln ha, co stanowi 29,2% powierzchni ogólnej kraju. Powierzchnia ta powoli, ale sukcesywnie rośnie (m.in. w związku z zalesianiem g) Rozmieszczenie lasów w Polsce nie jest równomierne. Największą lesistością charakteryzują się województwa: lubuskie – 49,0%, podkarpackie – 37,4% i pomorskie – 36,2% , najmniejszą za s województwa: łódzkie – 21,1% i mazowieckie – 22,7%.
Wśród drzewostanów największy udział mają te z przewagą sosny – prawie 60%, mniejszą powierzchnię zajmują drzewostany z przewagą: brzozy – 7,3% (zwykle są to drzewostany przejściowe na gruntach zalesianych), dębu – 7,1%, świerk – 6,3% (gł. w górach), buk – 5,6% i olsza – 5,4%.
Około 81,5% powierzchni lasów w Polsce stanowią lasy państwowe, w większości zarządzane przez przedsiębiorstwo lasy państwowe. Reszta lasów – zajmujących 18,5% powierzchni całkowitej lasów – to lasy prywatne.
Problemem polskich lasów jest uszkodzenie drzew (m.in. efekt zanieczyszczenia powietrza i kwaśnych deszczy). Tylko 14% powierzchni drzewostanów w Polsce to drzewostany nie uszkodzone. Przeważają na szczęście drzewostany słabo uszkodzone – stanowią one 62% powierzchni leśnych w Polsce.
Lasy spełniają wiele funkcji zarówno przyrodniczych, jak i gospodarczych. W lasach ochronnych dominują funkcje inne niż produkcyjne: wodochronne, glebochronne, klimatyczne - np. wokół zakładów przemysłowych oraz rekreacyjno-wypoczynkowe. Lasy gospodarcze (użytkowe) dostarczają użytków leśnych, gł. drewna, wykorzystywanego w budownictwie, przemyśle celulozowo-papierniczym, meblarskim, zapałczanym, muzycznym i in.
W 2011 roku pozyskano w polskich lasach ponad 37 mln m3 drewna (prawie 10 mln m3 więcej niż w 2000 roku), gł. grubizny (o średnicy pnia ponad 5 cm bez kory). Stanowi to około 1% pozyskania drewna na świecie. Aby podtrzymywać potencjał produkcyjny lasów poza pozyskaniem lasów prowadzomne jest też zalesianie (odtwarzanie lasu) i hodowla lasu. W wielu regionach prowadzi się też obecnie przebudowę struktury gatunkowej lasu (zwłaszcza w lasach ochronnych) - z monokur iglastych w lasy mieszane lub liściaste.
W leśnictwie i przy pozyskiwaniu drewna pracowało w Polsce w 2011 roku prawie 48 tys. ludzi.
Łowiectwo miało w przeszłości duże znaczenie gospodarcze – stanowiło ważne źródło mięsa (np. król Jagiełło planując wyprawę na Państwo Zakonne w 1410 roku zarządził wielkie polowanie). Obecnie ma ono znaczenie hobbystyczne. Odstrzał i odłów dotyczy zarówno gatunków leśnych, jak i gatunków typowych dla obszarów otwartych. Najwięcej odławia się i odstrzeliwuje zajęcy, dzików, saren, lisów i bażantów. Koła łowieckie prowadzą też gospodarkę hodowlaną, m.in. dokarmiając zwierzynę zimą. Część odstrzałów ma charakter sanitarny lub redukcyjny (gdy zwierząt danego gatunku jest określonym obszarze zbyt dużo). Do ekonomicznych zysków z łowiectwa (dla kół łowieckich) należy sprzedaż pozyskanego mięsa oraz opłaty za polowania (w tym dokonywane przez myśliwych zagranicznych).