Rolnictwo (łącznie z leśnictwem i rybołówstwem) zaliczane jest do I działu gospodarki narodowej.
Polska była krajem tradycyjnie rolniczym. W XVI, XVII i XVIII wieku produkty rolne (zwłaszcza zboże) i leśne stanowiły główny przedmiot eksportu ziem Rzeczpospolitej.
W okresie po II Wojnie Światowej miała miejsce reforma rolna, która przyczyniła się początkowo do rozdrobnienia własności rolnej. Później miały miejsce próby tworzenia dużych gospodarstw państwowych (PGR-y) i spółdzielczych na wzór radzieckich kołchozów i sowchozów. Po 1989 roku gospodarstwa państwowe zlikwidowano.
Do dnia dzisiejszego w polskim rolnictwie (łącznie z leśnictwem i rybołówstwem) zatrudnione jest ok. 15,5% ogółu pracujących. Jest to wartość znacznie wyższa niż w większości krajów zachodniej Europy.
Udział rolnictwa w tworzeniu PKB Polski wyniósł w 2011 roku tylko ok. 3,5%. Równocześnie jednak produkty pochodzenia rolniczego stanowiły 10,5% towarów eksportowanych z Polski w 2011 roku. Polska jest obecnie ważnym producentem wielu produktów rolniczych; przoduje w Europie w produkcji owoców – jabłek oraz owoców jagodowych pochodzenia roślinnego oraz warzyw. Ma też duże znaczenie w wytwarzaniu produktów pochodzenia zwierzęcego – zwłaszcza mleka i produktów jego przetwórstwa, ale również mięsa.
Produkcja towarowa rolnictwa (wartość produkcji przeznaczonej na sprzedaż) wynosiła w 2011 roku ok. 71% produkcji globalnej rolnictwa (resztę produkcji wytwarzał tzw. rolnictwo samozoapatrzeniowe). Problemy rozwoju rolnictwa wiążą się m.in. ze stosunkowo małą średnią powierzchnią gospodarstw – 9,3 ha (chociaż prawie 60% gospodarstw ma powierzchnie nie większą niż 5 ha). Powierzchnia gospodarstw rolnych najmniejsza jest w Polsce Południowej i Południowo-wschodniej, największa zaś w Polsce Północnej i Zachodniej (tam też obserwujemy największy stopień towarowości rolnictwa).
Sytuację polskiego rolnictwa poprawiło przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej. Nasz kraj został objęty częścią instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej UE oraz, co może ważniejsze, znikły ograniczenia w eksporcie płodów rolnych do krajów UE.