Rybołówstwo i rybactwo w Polsce - geografia

Rybołówstwo morskie i rybactwo śródlądowe nie są w Polsce dobrze rozwinięte mimo szerokiego dostępu Polski do morza. Wynika to z niewielkiego spożycia ryb przez Polaków (średnio ok. 12 kg/osobę rocznie, dwa razy mniej niż średnio w Unii Europejskiej) oraz z ograniczeń połowów na Bałtyku, które w ostatnich dziesięciu latach skutkowały złomowaniem części floty rybackiej.

W 2011 roku polscy rybacy złowili ok. 225 tys. ton ryb, w tym ok. 180 tys. ton ryb morskich (110 tys. ton na Bałtyku, 70 tys. ton przez 3 statki przetwórnie prowadzące rybołówstwo dalekomorskie) i 46 tys. ton ryb śródlądowych. Połowy ryb słodkowodnych niewiele zmieniały się w ostatnich dziesięcioleciach, ale połowy ryb morskich znacząco spadly w porównaniu z 790 tys. ton w 1980 roku.
Wśród bałtyckich ryb morskich najwięcej poławia się szprotów – 51%  wielkości połowów, śledzi – 27%, dorszy – 11% i storni/fląder – 9%.
Statki dalekomorskie poławiały oceaniczne ryby pelagiczne – gł. ostroboki i sardynele (sprzedawane odbiorcom zagranicznym).
Połowy śródlądowe (w tym hodowla ryb) to głównie połowy: pstrągów, karpi, węgorzy i kilku innych gatunków.
Polskie połowy ryb morskich i śródlądowych stanowią tylko 0,3% połowów światowych.

Polska bałtycka flota rybacka liczyła w 2011 roku ponad 140 kutrów i 640 łodzi rybackich. Pracowało na nich ok. 2,2 tys. rybaków. Rybaków śródlądowych było ok. 1,1 tys. Poza połowem prowadzą oni (oraz wędkarze) zarybianie rzek, jezior i stawów rybnych.

Do największych portów rybackich w Polsce zaliczają się:  Świnoujście, Dziwnów, Mrzeżyno, Dźwirzyno, Kołobrzeg, Darłowo, Ustka, Rowy, Łeba, Gdańsk, Gdynia, Hel, Władysławowo i Jastarnia.
Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Górnictwo w Polsce - geografia

  Polska ma długie tradycje rozwoju górnictwa, sięgające czasów prehistorycznych (np. neolityczna kopalnia krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich). Obecnie w Polsce wydobywa się duze ilości: węgla kamiennego i brunatnego, gazu ziemnego, rud miedzi (bogatych również w srebro), rud cynku... Więcej »

 • Rolnictwo w Polsce - charakterystyka - Geografia

  Rolnictwo (łącznie z leśnictwem i rybołówstwem) zaliczane jest do I działu gospodarki narodowej. Do dnia dzisiejszego w polskim rolnictwie (łącznie z leśnictwem i rybołówstwem) zatrudnione jest ok. 15,5% ogółu pracujących. Udział rolnictwa w tworzeniu PKB Polski wyniósł w 2011 roku tylko... Więcej »

 • Gospodarka leśna w Polsce - leśnictwo i łowiectwo - Geografia

  Leśnictwo obok rolnictwa i rybołówstwa zaliczane jest do I działu gospodarki. Więcej »

 • Budownictwo i przemysł w Polsce - charakterystyka, gałęzie - Geografia

  Przemysł i budownictwo zaliczane są do drugiego działu gospodarki. Zasadniczo działalność przemysłową dzieli się na przemysł wydobywczy i przemysł przetwórczy. W zestawieniach statystycznych wyodrębnia się jeszcze działalność związaną z produkcją i dostarczaniem energii elektrycznej, gazu, ciepła,... Więcej »

 • Inwestycje zagraniczne w Polsce - geografia

  Po 1989 roku zaczął się proces przechodzenia polskiej gospodarki z systemu gospodarki centralnie sterowanej do systemu gospodarki wolnorynkowej (kapitalistycznej). Jednym z ważnych elementów tego procesu była prywatyzacja gospodarki, w której znaczący udział ma kapitał zagraniczny (zwłaszcza... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53