Jedną z pierwszych wypraw finansowanych przez Hiszpanie była podróż Krzysztofa Kolumba z roku 1492. Miała ona na celu dotarcie do Indii drogą na zachód. Podczas pierwszej ekspedycji odkrył jedną z wysp archipelagu Bahama. W skutek kolejnych wypraw w latach 1493 – 1502 Kolumb odkrył m. in. Jamajkę, Porto Rico, Trynidad, Kostarykę, Nikarague oraz Panamę. Odkrywca Ameryki do końca życia utrzymał, iż udało mu się osiągnąć swój cel – dotarcia na Daleki Wschód.
Amerigo Vespucci – Pochodzenie
W latach 1500 – 1505 geograf Amerigo Vespucci, gruntownie zbadał wybrzeża obu Ameryk stwierdzając, iż ląd odkryty przez Kolumba nie jest Indiami. Od imienia Vespucciego nowy kontynent nazwano Ameryką.
Amerigo Vespucci urodził w roku 1451 we Florencji. Od najmłodszych lat otrzymywał dobre wykształcenie. Jego ulubionym zajęciem podobno było kopiowanie map. Po zakończeniu nauki młody Amerigo został agentem domu bankowego rodu Medyceuszy. Ten ostatni był ówcześnie jednym z najsławniejszych i najpotężniejszych w całej Italii.
Medyceusz wysłał Vespucciego następnie do Hiszpanii. Ówcześnie bowiem tam właśnie kwitł handel, w skutek dalekomorskich podróży. Jednym z zadań Amerigo w Sewilli, do której udał się po opuszczeniu Florencji w roku 1492, było zaopatrzenie drugiej oraz trzeciej wyprawy Krzysztofa Kolumba.
Amerigo Vespucci – Wyprawy
W latach 1499 – 1500 Amerigo był uczestnikiem swojej pierwszej wyprawy. Wspólnie z nim odbył podróż Hiszpan Hojeda Alonso, uczestnik drugiej wyprawy Krzysztofa Kolumba. Wówczas przemieszczali się wzdłuż północnych brzegów kontynentu południowoamerykańskiego – odkrycie ujścia rzeki Orinoko oraz zatoki Maracaibo.
Następnie Amerigo odkrył ujście Amazonki oraz zbadał jednocześnie wybrzeże Brazylii – do 6° szerokości geograficznej południowej, przyłączając się w roku 1500 do wyprawy Pinzon Vincente Yanez.
Między rokiem 1500 – 1501 brał udział w wyprawie hiszpańskich żeglarzy – Alonso de Ojeda i Juana de Cosa. W toku jej trwania już na własną rękę Amerigo dotarł ponownie do Amazonki. Zbadał również wybrzeże Brazylii, którą opłynął w latach 1501 – 1502 na okręcie portugalskim.
W późniejszym czasie opisał odkrycie rzeki Rio de Janeiro oraz Rio de la Plata, a także Patagonii i Georgii Południowej. W odróżnieniu od Krzysztofa Kolumba, Amerigo uważał, iż nowo odkryte tereny nie są Azją. Z tego względu nadał im nazwę „Nowego Świata”.