Amerigo Vespucci - życiorys, odkrycia, dokonania

Jedną z pierwszych wypraw finansowanych przez Hiszpanie była podróż Krzysztofa Kolumba z roku 1492. Miała ona na celu dotarcie do Indii drogą na zachód. Podczas pierwszej ekspedycji odkrył jedną z wysp archipelagu Bahama. W skutek kolejnych wypraw w latach 1493 – 1502 Kolumb odkrył m. in. Jamajkę, Porto Rico, Trynidad, Kostarykę, Nikarague oraz Panamę. Odkrywca Ameryki do końca życia utrzymał, iż udało mu się osiągnąć swój cel – dotarcia na Daleki Wschód.

Amerigo Vespucci – Pochodzenie

W latach 1500 – 1505 geograf Amerigo Vespucci, gruntownie zbadał wybrzeża obu Ameryk stwierdzając, iż ląd odkryty przez Kolumba nie jest Indiami. Od imienia Vespucciego nowy kontynent nazwano Ameryką.

Amerigo Vespucci urodził w roku 1451 we Florencji. Od najmłodszych lat otrzymywał dobre wykształcenie. Jego ulubionym zajęciem podobno było kopiowanie map. Po zakończeniu nauki młody Amerigo został agentem domu bankowego rodu Medyceuszy. Ten ostatni był ówcześnie jednym z najsławniejszych i najpotężniejszych w całej Italii.

Medyceusz wysłał Vespucciego następnie do Hiszpanii. Ówcześnie bowiem tam właśnie kwitł handel, w skutek dalekomorskich podróży. Jednym z zadań Amerigo w Sewilli, do której udał się po opuszczeniu Florencji w roku 1492, było zaopatrzenie drugiej oraz trzeciej wyprawy Krzysztofa Kolumba.

Amerigo Vespucci – Wyprawy

W latach 1499 – 1500 Amerigo był uczestnikiem swojej pierwszej wyprawy. Wspólnie z nim odbył podróż Hiszpan Hojeda Alonso, uczestnik drugiej wyprawy Krzysztofa Kolumba. Wówczas przemieszczali się wzdłuż północnych brzegów kontynentu południowoamerykańskiego – odkrycie ujścia rzeki Orinoko oraz zatoki Maracaibo.

Następnie Amerigo odkrył ujście Amazonki oraz zbadał jednocześnie wybrzeże Brazylii – do 6° szerokości geograficznej południowej, przyłączając się w roku 1500 do wyprawy Pinzon Vincente Yanez.

Między rokiem 1500 – 1501 brał udział w wyprawie hiszpańskich żeglarzy – Alonso de Ojeda i Juana de Cosa. W toku jej trwania już na własną rękę Amerigo dotarł ponownie do Amazonki. Zbadał również wybrzeże Brazylii, którą opłynął w latach 1501 – 1502 na okręcie portugalskim.

W późniejszym czasie opisał odkrycie rzeki Rio de Janeiro oraz Rio de la Plata, a także Patagonii i Georgii Południowej. W odróżnieniu od Krzysztofa Kolumba, Amerigo uważał, iż nowo odkryte tereny nie są Azją. Z tego względu nadał im nazwę „Nowego Świata”.

Polecamy również:

 • Henryk Żeglarz - odkrycia, wyprawy, zasługi

  Głównym celem zainteresowań ludzi średniowiecza były Indie. Pod tą nazwą rozumiano wówczas nie tylko dwa półwyspy – dzisiejsze Indie oraz Indochiny, ale również wszystkie kraje od Abisynii i Arabii, aż po Kataj, jak nazywano Chiny. Stamtąd właśnie przywożono do Europy korzenie,... Więcej »

 • Marco Polo - życiorys, historia, dokonania

  Marco Polo (1254 – 1324) urodzony w Wenecji, uważany jest za jednego z najwybitniejszych średniowiecznych podróżników. W latach 1254 – 1269 jego ojciec wraz ze stryjem wyruszyli w podróż do Mongolii. Po swoim pobycie postanowili ponownie wyprawić się do tego kraju, co udało im się... Więcej »

 • Krzysztof Kolumb - życiorys, dokonania, wyprawy

  Po zakończeniu procesu rekonkwisty w roku 1492 na Półwyspie Iberyjskim, wyprawy morskie zaraz po Portugalczykach rozpoczęli również Hiszpanie. Ówcześni władcy – Ferdynand i Izabela, nie bez wątpliwości przystali na projekt genueńskiego żeglarza Krzysztofa Kolumba, który... Więcej »

 • Vasco da Gama - biografia, odkrycia, wyprawy

  Bezpośrednie kontakty Europejczyków z ludami zamieszkującymi subkontynent indyjski, sięgają IV w. p.n.e. – wojska Aleksandra Wielkiego docierają do doliny Indusu. Wówczas to została zapoczątkowana handlowa oraz kulturowa wymiana między Indiami, a obszarem basenu Morza Śródziemnego. Na... Więcej »

 • Ferdynand Magellan - kim był, podróż dookoła świata, odkrycia

  Ferdynand Magellan urodził się w roku 1480 w Sabrosa (Portugalia). Jego ojciec – Pedro Rui de Magalhaes, piastował urząd burmistrza miasta. Matką Ferdynanda była Alda de Mesquita, miał on również dwójkę rodzeństwa – brata Diega oraz siostrę Izabelę. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 1 =
szymon7681
2020-03-26 17:12:54
:)
Ostatnio komentowane
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45