Ferdynand Magellan - kim był, podróż dookoła świata, odkrycia

Ferdynand Magellan – Pochodzenie

Ferdynand Magellan urodził się w roku 1480 w Sabrosa (Portugalia). Jego ojciec – Pedro Rui de Magalhaes, piastował urząd burmistrza miasta. Matką Ferdynanda była Alda de Mesquita, miał on również dwójkę rodzeństwa – brata Diega oraz siostrę Izabelę.

W wieku dziesięciu lat rodzice Magellana zmarli, a on sam dwa lata później został paziem na dworze królewskim w stolicy u króla Jana II oraz jego żony Eleonory. W Lizbonie młody Ferdynand kontynuował edukacje – interesowały go w szczególności historia oraz geografia. Po śmierci swojego protektora – króla portugalskiego w roku 1496, władzę przejął Manuel I. Ten ostatni był zażartym przeciwnikiem Jana II oraz wszystkich jego ludzi.

Pierwsza wyprawa morska Magellana odbyła się w roku 1505, popłynął wówczas do Indii. Kolejna wyprawa miała miejsce w roku 1513, tym razem Magellan został wysłany do Maroka. Pomimo tego młody Ferdynand szybko popadł w niełaskę króla portugalskiego. Rok po wyprawie do Maroka Manuel I oznajmił, iż nie będzie więcej korzystać z usług Magellana. W tej sytuacji ten ostatni w roku 1517 zrzekł się obywatelstwa, po czym wyjechał do Hiszpanii, aby tam zaoferować swoje usługi.

Ferdynand Magellan – Podróż dookoła świata

Po przybyciu do Hiszpanii Magellan po raz pierwszy spotkał się z królem Karolem I. Szybko udało mu się zdobyć przychylność władcy oraz jego najbliższych współpracowników. Magellan studiując mapy z wcześniejszych wypraw, zdecydował się na przejście przez kontynent na Morze Południowe, w celu dotarcia do Wysp Korzennych.

W jego planach pomagał mu inny uchodźca portugalski – Ruy Faleiro. Ostatecznie władca Hiszpanii zaakceptował plan dwóch podróżników, zaopatrując ich dodatkowo w spore fundusze. Na mocy umowy jaką wówczas zawarto, Magellan oraz jego towarzysz – jako dowódcy całego przedsięwzięcia, mieli otrzymać 1/20 od wszystkich zysków. Ponad to mieli również otrzymać dziedziczne tytuły gubernatorów odkrytych ziem.

Magellan oraz Faleiro zakupili 5 statków – Trynidad, San Antonio, Concepcion, Victoria oraz Santiago. Pierwszy z nich stanowił flagowy statek Ferdynanda. Oprócz głównych organizatorów wyprawy, pozostałymi kapitanami zostali – Juan de Cartegena, Gomez, Gaspar de Quesada i Luis de Mendoza.

Wyprawa wyruszyła 20 września w roku 1519. Pomimo, iż nieprzychylny Magellanowi król portugalski dowiedziawszy się o jego wypłynięciu kazał go ścigać swojej flocie, Ferdynand bez większych problemów dotarł do Wysp Kanaryjskich, a następnie osiągnął Wyspy Zielonego Przylądka.

Wyprawa przekroczyła równik 20 listopada tego samego roku, a już na początku grudnia Magellan zawinął w Brazylii. Stąd na początku roku 1520 popłynęła wzdłuż wybrzeża Ameryki Południowej. Ze względu na nadejście zimy, Magellan postanowił przezimować w Patagonii. Tutaj też doszło do buntu trzech kapitanów. Ze względu na lojalność reszty załogi, dwóch z nich zostało straconych – Mendoza oraz Quesada, a ostatni z nich został wysadzony na lądzie – Cartagena.

Magellanowi wraz z pozostałą załogą udało się ostatecznie odnaleźć cieśninę 21 października 1520 roku. Sam Ferdynand nazwał ją od daty, w której statki wpłynęły do niej – Cieśniną Wszystkich Świętych. Natomiast obecnie nosi ona nazwę – Cieśniny Magellana. Niecały miesiąc później, trzy pozostałe Magellanowi statki wpłynęły na południowy Pacyfik. Wody te zostały przez podróżnika nazwane – Morzem Spokojnym.

Kolejno wyprawa dopłynęła do Marianów, a następnie osiągnęła Filipiny. Tutaj jednak w skutek walk z tubylcami 27 kwietnia w roku 1521 zginął Ferdynand Magellan. Około półtora roku po wyruszeniu z Europy w podróż dookoła świata, tylko Victoria dowodzona przez Juana Sebastiana powróciła do Hiszpanii.

Polecamy również:

  • Henryk Żeglarz - odkrycia, wyprawy, zasługi

    Głównym celem zainteresowań ludzi średniowiecza były Indie. Pod tą nazwą rozumiano wówczas nie tylko dwa półwyspy – dzisiejsze Indie oraz Indochiny, ale również wszystkie kraje od Abisynii i Arabii, aż po Kataj, jak nazywano Chiny. Stamtąd właśnie przywożono do Europy korzenie,... Więcej »

  • Marco Polo - życiorys, historia, dokonania

    Marco Polo (1254 – 1324) urodzony w Wenecji, uważany jest za jednego z najwybitniejszych średniowiecznych podróżników. W latach 1254 – 1269 jego ojciec wraz ze stryjem wyruszyli w podróż do Mongolii. Po swoim pobycie postanowili ponownie wyprawić się do tego kraju, co udało im się... Więcej »

  • Krzysztof Kolumb - życiorys, dokonania, wyprawy

    Po zakończeniu procesu rekonkwisty w roku 1492 na Półwyspie Iberyjskim, wyprawy morskie zaraz po Portugalczykach rozpoczęli również Hiszpanie. Ówcześni władcy – Ferdynand i Izabela, nie bez wątpliwości przystali na projekt genueńskiego żeglarza Krzysztofa Kolumba, który... Więcej »

  • Amerigo Vespucci - życiorys, odkrycia, dokonania

    Jedną z pierwszych wypraw finansowanych przez Hiszpanie była podróż Krzysztofa Kolumba z roku 1492. Miała ona na celu dotarcie do Indii drogą na zachód. Podczas pierwszej ekspedycji odkrył jedną z wysp archipelagu Bahama. W skutek kolejnych wypraw w latach 1493 – 1502 Kolumb odkrył m. in.... Więcej »

  • Vasco da Gama - biografia, odkrycia, wyprawy

    Bezpośrednie kontakty Europejczyków z ludami zamieszkującymi subkontynent indyjski, sięgają IV w. p.n.e. – wojska Aleksandra Wielkiego docierają do doliny Indusu. Wówczas to została zapoczątkowana handlowa oraz kulturowa wymiana między Indiami, a obszarem basenu Morza Śródziemnego. Na... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 5 =
PRO100ZADANIE
2015-02-19 14:53:15
THX POMOGLO DOSTALEM 6
Ostatnio komentowane
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26