Po śmierci Piotra I (1725) nastąpiła na tronie rosyjskim destabilizacja. Władzę próbowali zdobyć kolejno władcy, którzy byli w różnym stopniu spokrewnieni ze zmarłym carem. O władzę walczyli też jego dawni współpracownicy. Sytuacja na tronie ustabilizowała się z chwilą przejęcia władzy przez Katarzynę II (1763). Zręczna władczyni okazała się zręczna, chociażby w kwestii propagandy. Działała też na rzecz intelektualnego zbliżenia Rosji do Europy Zachodniej. Działania te miały w przyszłości dać carycy przydomek Semiramidy Północy.
Katarzynie II udało się w sposób znaczący umocnić swą władzę, co stanowiło w pewnym sensie kontynuację polityki prowadzonej w tym zakresie przez Piotra I. Nawiązaniem do polityki poprzednika była też aktywna działalność na terenach niemieckich, skandynawskich oraz w rejonie Morza Czarnego, czego dowodem była chociażby aneksja Krymu w 1783 roku. Nie może też umknąć uwadze fakt, że Katarzyna II rozciągnęła silną kontrolę nad częścią ziem Rzeczpospolitej.
Jeśli chodzi o politykę wewnętrzną prowadzoną przez carycę, to opierała się ona na dążeniu do zjednania sobie szlachty za sprawą licznych ustępstw na jej rzecz, przy jednoczesnym zachowaniu absolutystycznych zapędów władczyni.
Kolejną zasługą imperatorowej było wprowadzenie jednolitego systemu zarządzania państwem, co objawiało się chociażby w jego podziale na gubernie i powiaty. Zniesiono także samorząd oraz autonomię Kozaków dońskich oraz zneutralizowano Sicz Zaporoską, jako ognisko ewentualnych powstań, poprzez obrócenie mieszkającej tam ludności w chłopów pańszczyźnianych.
Rosja za panowania Katarzyny II Wielkiej
Polecamy również:
-
Elżbieta Romanow i Piotr III Romanow - rządy, polityka wewnętrzna i zewnętrzna
Elżbieta Piotrowna Romanowa (1709-1762), córka cara Piotra I Wielkiego (1689-1725) objęła władzę za sprawą przewrotu pałacowego, w którym wystąpiła ona przeciwko niemieckim wielkorządcom, którzy sprawowali regenturę nad, nieletnim wówczas, Iwanem VI (1740-1764). Więcej »
-
Caryca Katarzyna II - biografia, panowanie. Absolutyzm w Rosji Katarzyny II i jego konsekwencje
Katarzyna II, czyli Sophia Augusta Anhalt-Zerbst przyszła na świat 2.05.1729 roku w Szczecinie jako córka księcia Christiana Augusta von Anhalt-Zerbst (1690-1747) z dynastii askańskiej oraz Joanny Elżbiety z dynastii holsztyńskiej. W stosunkowo młodym wieku została ona wybrana na żonę dla przyszłego... Więcej »
-
Osiągnięcia i reformy Katarzyny II w Rosji
Katarzyna II dała się poznać Rosji jako władczyni silna, bezwzględna, ale jednocześnie wybitnie utalentowana. Miała ona też na pewno wizję państwa, którą konsekwentnie realizowała – chciała ona doprowadzić do przekształcenia Rosji w duchu absolutyzmu oświeconego, z osobą władcy jako postaci dominującej... Więcej »
-
Wojny rosyjsko-tureckie w XVIII w. - przyczyny, najważniejsze wydarzenia, skutki
Od samego początku istnienia Caratu, kolejni rosyjscy władcy opierali swoją władzę na bizantyjskich tradycjach i widzeniu Moskwy jako „trzeciego Rzymu”. Z tego samego powodu, jednym z najbardziej prestiżowych i długofalowych celów Rosji było odzyskanie Bizancjum. Rosyjscy władcy w różnych... Więcej »
-
Ekspansja Rosji w Azji Środkowej i na Kaukazie
W XVIII wieku Rosja carska, zreformowana przez cara Piotra I Wielkiego, stała się potęgą na skalę europejską, zdolną do podjęcia jednoczesnej ekspansji w wielu kierunkach. Mimo że głównymi celami kolejnych rosyjskich władców był „marsz” w stronę Europy Zachodniej i zdobycie... Więcej »