Kolonialna ekspansja europejska w XV i XVI w. - pierwsze wyprawy kolonizacyjne

W skutek wielkich odkryć geograficznych w pierwszej kolejności powstały dwa imperia kolonialne – Hiszpania oraz Portugalia. Miało to znaczący wpływ na pozycje międzynarodową tych państw w Europie. Po pierwszej fazie wypraw kolonizacyjnych, nowo odkryty świat podzielono na dwie strefy wpływów – hiszpańską i portugalską. W rezultacie wypraw i kolejnych podbojów, już w połowie XVI w. Ameryka Środkowa i Południowa – z wyjątkiem portugalskiej Brazylii, znalazły się we władaniu imperium Hiszpańskiego.

Jako jedną z głównych przyczyn pierwszych wypraw kolonizacyjnych podaję się wyczerpanie europejskich złóż metali szlachetnych. Europejscy kolonizatorzy w nowo odkrytym świecie poszukiwali Eldorado – krainy bogatej w złoto oraz inne drogocenne kruszce. Chęć zdobycia tej legendarnej „krainy obfitości” sprawiła, że Europejczycy lepiej poznali kontynent południowoamerykański.

Już w drugiej połowie XVI w. dotychczasowy podział świata na obszary zajęte przez Portugalię oraz Hiszpanie, nie odwzorowywał faktycznego układu sił na kontynencie Europejskim. Nowe kolonializmy – angielski, francuski, a następnie po uzyskaniu niepodległości przez północne Niderlandy także holenderski, weszły w konflikt z potęgami iberyjskimi. Anglicy nieustanie naruszali prawa zastrzeżone w Ameryce oraz Afryce Zachodniej dla Hiszpanii i Portugalii.

Rywalizacja angielsko – hiszpańska odnosiła się nie tylko do handlu, ale także do samych kolonii. Na obszarze Ameryki Północnej oraz Południowej doszło do pierwszych poważniejszych konfrontacji Hiszpanów z Francją i Holandią.

Kilka lat po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, do wybrzeży północnoamerykańskich dotarła pierwsza ekspedycja angielska. Kontrolę jednak na terenach południowych oraz zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej rozciągnęli Hiszpanie, którzy w połowie XVI w. założyli osiedla na Florydzie.

Z drugiej strony północne wybrzeża nowo odkrytego kontynentu objęli w posiadanie Francuzi. W roku 1608 założyli osadę – Quebec u ujścia Rzeki Świętego Wawrzyńca. Kolejno posuwali się w górze jej biegu w kierunku Wielkich Jezior, a następnie w dół Missisipi.

Momentem zwrotnym w historii kolonizacji Ameryki Północnej było pojawienie się na wschodnim wybrzeżu osadników z Wysp Brytyjskich. Próba jednak założenia przez nich koloni zakończyła się ostatecznie niepowodzeniem.

Pomimo bliskiego położenia Afryki oraz Europy - tzw. Czarny Ląd, dopiero pod koniec XV w. znalazł się w strefie zainteresowania europejczyków. W roku 1484 Portugalczycy jako pierwsi wylądowali u ujścia rzeki Kongo, a następnie wtargnęli do państwa o tej samej nazwie.

Przyczyny jednak ekspansji kolonialnej na kontynencie Afrykańskim przez Portugalczyków, a zaraz po nich anglików, francuzów i holendrów, znajdowały się w koloniach amerykańskich. Tam bowiem w szybkim tempie wyniszczeniu ulegali Indianie – zapotrzebowanie na tanią siłę roboczą.

Przez ponad trzy stulecia Afryka dostarczała niewolników europejskim koloniom w Ameryce. W XVI w. Portugalczycy założyli na wschodzie Afryki kolonię w Mozambiku. Stała się ona z czasem główną bazą wywozu niewolników.

Polecamy również:

  • Cywilizacje prekolumbijskie w Ameryce - definicja, historia

    Między rokiem 7000 – 5000 p.n.e. na obszarze Mezoameryki zaczęło rozwijać się rolnictwo. Uprawiano przede wszystkim kukurydze, fasole, awokado oraz chili. Z biegiem czasu mieszkańcy tych obszarów stawali się rolnikami. Przed 2000 r. p.n.e. mieszkali oni w domach z plecionki, obrzucanych gliną. Na... Więcej »

  • Hiszpański podbój Ameryki - historia

    Hiszpańską konkwistą w Ameryce określano wyprawy zbrojne prowadzone przez ten kraj od końca XV wieku. Ich podstawowym celem był podbój nowo odkrytych obszarów. Jako przyczynę najeźdźcy z Europy podawali potrzebę nawracania nowych ludów na katolicyzm. W praktyce podbój sprowadzał się do... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 4 =
Wacek
2017-03-19 18:30:41
tekst jest bardzo i to bardzo fajny.
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43