Cywilizacje prekolumbijskie w Ameryce - definicja, historia

Między rokiem 7000 – 5000 p.n.e. na obszarze Mezoameryki zaczęło rozwijać się rolnictwo. Uprawiano przede wszystkim kukurydze, fasole, awokado oraz chili. Z biegiem czasu mieszkańcy tych obszarów stawali się rolnikami. Przed 2000 r. p.n.e. mieszkali oni w domach z plecionki, obrzucanych gliną. Na skutek wzrostu populacji w Mezoameryce, między rokiem 1000 – 300, zaczęto budować miasta.

W okresie poprzedzającym kolonizacje Ameryki przez Europejczyków, rozwijały się na tamtejszych obszarach liczne kultury indiańskie. Uformowały się one stosunkowo późno – około II w. p.n.e. Wysoki poziom – w szczególności odnoszący się do wytworów artystycznych, cechował kultury mezoamerykańskie oraz andyjskie. Ich podstawę stanowiły gospodarka rolna oraz powiązane z nią systemy religijne i polityczne.

Na obszarze środkowo amerykańskim powstawały ówcześnie liczne ośrodki miejskie, które stanowiły jednocześnie centra władzy politycznej. W efekcie zdobycia przewagi przez niektóre z tych miast – państw, powstały pierwsze organizacje państwowe o charakterze federacji.

Na początku ery nowożytnej największe znaczenie uzyskały dwa „państwa” – Inków w Andach oraz Azteków w Meksyku. Konflikty pomiędzy poszczególnymi członkami federacji stanowiły istotną słabość indiańskich struktur władzy w momencie pierwszych kontaktów z europejskimi konkwistadorami.

Inkowie byli plemieniem zamieszkującym południowo-zachodnią część Ameryki Południowej. W efekcie polityki ekspansyjnej, w stosunkowo krótkim czasie przyłączyli do swojego państwa okoliczne państewka, tworzący tym samym rozległe imperium.

Natomiast Aztekowie w chwili konkwisty wiedli prym w federacji państwa na terenach Mezoameryki. Pierwotnie ich lud zwał się Mexitlin, następnie Méxica. Około roku 1325 mieli założyć swoje pierwsze miasto – państwo Tenochtitan, które w okresach rządów kolejnych władców miało ulegać ciągłej rozbudowie.

Tylko jednak jeden lud Mezoameryki wynalazł pismo oddające wszystkie dźwięki swojego języka – Majowie. Inne ludy do notowania ważnych dat używały pisma obrazkowego. Pierwszy wielki okres cywilizacji Majów trwał między rokiem 300 – 900. Zakończył się jeszcze przed przybyciem Azteków do Ameryki Środkowej.

Wysoki poziom kultury duchowej oraz artystycznej Indian nie pokrywał się w żaden sposób z ich ówczesnym postępem technicznym i organizacyjnym. Twórcy monumentalnej architektury, rzeźby figuralnej i precyzyjnego złotnictwa, nie znali koła i nie posługiwali się narzędziami z żelaza oraz stali.

Nieliczne w tamtym okresie wyroby z miedzi i brązu, miały przede wszystkim w tym kręgu cywilizacyjnym kulturowe bądź też dekoracyjne, a nie techniczne zastosowanie. W momencie więc pierwszych kontaktów z europejczykami prekolumbijska Ameryka pozostawała wciąż w epoce kamienia. Posiadający znaczną przewagę techniczną konkwistadorzy doprowadzili do rozsypania się cywilizacji Indian, pomimo znaczącej przewagi liczebnej tych ostatnich.

Polecamy również:

  • Majowie - historia, informacje, osiągnięcia

    Istotną rolę w rozwoju Mezoameryki odegrali Majowie. Szczyt ich kultury przypada między rokiem 300 – 900. Pod koniec tego okresu Majowie opuścili swoje miasta, po czym zaczęła zarastać je dżungla. Nadal jednak można podziwiać pozostałości ich cywilizacji, zwłaszcza na obszarze północnego oraz... Więcej »

  • Aztekowie - informacje, osiągnięcia, kultura - Historia

    W roku 1519 Hernan Cortes wylądował ze swoją flotą w Meksyku. Przybył na te obszary skuszony opowieściami o wielkich bogactwach, jakie miały znajdować się na tych terenach. Hiszpański konkwistador był najprawdopodobniej pierwszym europejczykiem, który odkrył cywilizacje Azteków. Więcej »

  • Inkowie - informacje, osiągnięcia, kultura - Historia

    W XV w. kiedy europejczycy wchodzili w pierwszą fazę wielkich odkryć geograficznych, obszary na których powstała wielka cywilizacja Inków – nie istniały w ich świadomości. W tym właśnie okresie lud ten na terenach dzisiejszego Peru sięgał po władzę. Zaledwie stulecie wystarczyło Inkom do... Więcej »

Komentarze (4)
Wynik działania 1 + 1 =
Bejbii
2023-10-29 09:04:17
mam nadzieję że z tego skorzystam :)
Python
2017-05-13 06:38:02
Inkowie we Francji czy Belgii - ciekawe. A może jednak chodziło o Andy a nie Ardeny.
ADMIN
2017-02-14 10:45:00
@Nieznana - bardzo nam miło :) Pozdrawiamy.
Nieznana
2017-02-10 17:44:57
Bardzo przydatny zawiera wiele ciekawych i ważnych informacji.Świetnie nadaje się do wykorzystania go w różnych pracach szkolnych jak i studenckich.Polecam innym czytelnikom.
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42