Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Hiszpańscy konkwistadorzy – Pizarro, Cortes, Balboa

Ostatnio komentowane
kox
marek • 2019-12-07 11:29:34
2222
22 • 2019-12-07 07:47:26
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
kjj
n • 2019-12-06 12:44:28
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Do najsłynniejszych hiszpańskich konkwistadorów należą Pizzaro, Cortes, Balboa.

Pizarro

Francisco Pizarro (1478-1541) pochodził z biednej chłopskiej rodziny. Urodził się w Trujillo. Nie zdobył podstawowego wykształcenia, nie potrafił nawet czytać. Był kuzynem Hernana Cortesa.

W celu poprawy swojego losu zaciągnął się do wojska. Od 1502 roku brał udział w wyprawach do Ameryki. Towarzyszył Vasco de Balboi w ekspedycji, w której po raz pierwszy Europejczycy Przesmyk Panamski i zobaczyli Ocean Spokojny. Brał udział w późniejszym aresztowaniu Balboi i zeznawał przeciwko niemu. Przez kilka lat mieszkał w Panamie.

Na jego wyobraźnię podziałały legendy o krainie złota w państwie Inków (Peru). Postanowił ją zdobyć. Pierwszą wyprawę zorganizował w 1524 roku, jednak za sprawą złej pogody, braku żywności i problemów z miejscową ludnością nie zakończyła się ona sukcesem.

Po dwóch latach, w 1526 roku, Pizarro podjął kolejna próbę. Dotarł do Peru, jednak poniósł kolejną klęskę – jego ludzie musieli walczyć z tubylcami. Gubernator Panamy nie wyraził zgody na wysłanie posiłków i zorganizowanie kolejnej wyprawy.

Pizarro wrócił do Hiszpanii i uzyskał aprobatę oraz pomoc ze strony króla Karola V,

Polecamy również:

 • Ferdynand Magellan - kim był, podróż dookoła świata, odkrycia

  Ferdynand Magellan urodził się w roku 1480 w Sabrosa (Portugalia). Jego ojciec – Pedro Rui de Magalhaes, piastował urząd burmistrza miasta. Matką Ferdynanda była Alda de Mesquita, miał on również dwójkę rodzeństwa – brata Diega oraz siostrę Izabelę. Więcej »

 • Vasco da Gama - biografia, odkrycia, wyprawy

  Bezpośrednie kontakty Europejczyków z ludami zamieszkującymi subkontynent indyjski, sięgają IV w. p.n.e. – wojska Aleksandra Wielkiego docierają do doliny Indusu. Wówczas to została zapoczątkowana handlowa oraz kulturowa wymiana między Indiami, a obszarem basenu Morza Śródziemnego. Na... Więcej »

 • Amerigo Vespucci - życiorys, odkrycia, dokonania

  Jedną z pierwszych wypraw finansowanych przez Hiszpanie była podróż Krzysztofa Kolumba z roku 1492. Miała ona na celu dotarcie do Indii drogą na zachód. Podczas pierwszej ekspedycji odkrył jedną z wysp archipelagu Bahama. W skutek kolejnych wypraw w latach 1493 – 1502 Kolumb odkrył m. in.... Więcej »

 • Krzysztof Kolumb - życiorys, dokonania, wyprawy

  Po zakończeniu procesu rekonkwisty w roku 1492 na Półwyspie Iberyjskim, wyprawy morskie zaraz po Portugalczykach rozpoczęli również Hiszpanie. Ówcześni władcy – Ferdynand i Izabela, nie bez wątpliwości przystali na projekt genueńskiego żeglarza Krzysztofa Kolumba, który... Więcej »

 • Marco Polo - życiorys, historia, dokonania

  Marco Polo (1254 – 1324) urodzony w Wenecji, uważany jest za jednego z najwybitniejszych średniowiecznych podróżników. W latach 1254 – 1269 jego ojciec wraz ze stryjem wyruszyli w podróż do Mongolii. Po swoim pobycie postanowili ponownie wyprawić się do tego kraju, co udało im się... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =