Vasco da Gama - biografia, odkrycia, wyprawy

Bezpośrednie kontakty Europejczyków z ludami zamieszkującymi subkontynent indyjski, sięgają IV w. p.n.e. – wojska Aleksandra Wielkiego docierają do doliny Indusu. Wówczas to została zapoczątkowana handlowa oraz kulturowa wymiana między Indiami, a obszarem basenu Morza Śródziemnego. Na początku epoki nowożytnej natomiast, słabnącą pozycje indyjskich władców, zlikwidowali Wielcy Mogołowie.

Najazd mongolski na tereny północnych Indii, zbiegł się w czasie z odkryciem przez Vasco da Gamę drogi morskiej z Europy do Indii. Został wówczas zapoczątkowany proces penetracji zachodniego wybrzeża subkontynentu przez Portugalczyków.

Vasco da Gama urodził w się roku 1460 w Sines. Jako syn gubernatora otrzymał dobre wykształcenie – studiował m. in. astronomie oraz nawigacje, w roku 1484 został żeglarzem.

Vasco da Gama – Dokonania

W roku 1497 król Manuel I Szczęśliwy powierzył Vasco da Gamie dowództwo nad 4 statkami, których zadaniem było opłynięcie Afryki – dotarcie drogą morską do Azji. W lipcu tego samego roku okręty wyruszyły z Lizbony, a w listopadzie minęły Przylądek Dobrej Nadziei. Pod koniec roku wyprawa pod wodzą Vasco da Gamy płynąca wzdłuż brzegów Afryki dotarła do miejsc, do których nie dopłynął wcześniej żaden europejczyk.

W roku 1498 Portugalczycy zawinęli do Malindi – port w Afryce, znajdujący się na północ od Mombasy. Tutaj Vasco da Gama od lokalnego szejka otrzymał wytrawnego pilota arabskiego – Ahmada ibn Madżida, który prowadził wyprawę na ostatnim odcinku drogi. 20 maja tego samego roku portugalskie statki dotarły do portu Kalikatu (południowo – zachodnie wybrzeże Indii).

3 miesiące później wraz z zakładnikami pojmanymi z miejscowej ludności oraz zapasem korzeni, statki portugalskie opuściły indyjski port. W roku 1499 wyprawa powróciła do Portugalii, w drodze powrotnej Vasco da Gama stracił dwa okręty. W roku 1502 żeglarz za swoje wielkie osiągnięcie otrzymał tytuł admirała mórz indyjskich.

Do kolejnej wyprawy na półwysep Dekan, Vasco da Gama został już lepiej wyposażony niż za pierwszym razem – 20 uzbrojonych statków. Podczas drugiej wyprawy założono wiele faktorii handlowych, nie tylko w samych Indiach, ale również wzdłuż afrykańskich wybrzeży. Po powrocie do Portugali, Vasco da Gama otrzymał kolejny tytuł od króla – wicekról Indii.

W roku 1524 Vasco da Gama wyruszył ponownie do Indii. Zmarł jeszcze tego samego roku w Koczinie, po zaledwie czterech miesiącach rządów. Jego ciało zostało sprowadzone z powrotem do Portugalii.

Polecamy również:

  • Henryk Żeglarz - odkrycia, wyprawy, zasługi

    Głównym celem zainteresowań ludzi średniowiecza były Indie. Pod tą nazwą rozumiano wówczas nie tylko dwa półwyspy – dzisiejsze Indie oraz Indochiny, ale również wszystkie kraje od Abisynii i Arabii, aż po Kataj, jak nazywano Chiny. Stamtąd właśnie przywożono do Europy korzenie,... Więcej »

  • Marco Polo - życiorys, historia, dokonania

    Marco Polo (1254 – 1324) urodzony w Wenecji, uważany jest za jednego z najwybitniejszych średniowiecznych podróżników. W latach 1254 – 1269 jego ojciec wraz ze stryjem wyruszyli w podróż do Mongolii. Po swoim pobycie postanowili ponownie wyprawić się do tego kraju, co udało im się... Więcej »

  • Krzysztof Kolumb - życiorys, dokonania, wyprawy

    Po zakończeniu procesu rekonkwisty w roku 1492 na Półwyspie Iberyjskim, wyprawy morskie zaraz po Portugalczykach rozpoczęli również Hiszpanie. Ówcześni władcy – Ferdynand i Izabela, nie bez wątpliwości przystali na projekt genueńskiego żeglarza Krzysztofa Kolumba, który... Więcej »

  • Amerigo Vespucci - życiorys, odkrycia, dokonania

    Jedną z pierwszych wypraw finansowanych przez Hiszpanie była podróż Krzysztofa Kolumba z roku 1492. Miała ona na celu dotarcie do Indii drogą na zachód. Podczas pierwszej ekspedycji odkrył jedną z wysp archipelagu Bahama. W skutek kolejnych wypraw w latach 1493 – 1502 Kolumb odkrył m. in.... Więcej »

  • Ferdynand Magellan - kim był, podróż dookoła świata, odkrycia

    Ferdynand Magellan urodził się w roku 1480 w Sabrosa (Portugalia). Jego ojciec – Pedro Rui de Magalhaes, piastował urząd burmistrza miasta. Matką Ferdynanda była Alda de Mesquita, miał on również dwójkę rodzeństwa – brata Diega oraz siostrę Izabelę. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 5 =
Moilo
2019-01-31 06:21:01
lolo
Ostatnio komentowane
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35