Henryk Żeglarz - odkrycia, wyprawy, zasługi

Głównym celem zainteresowań ludzi średniowiecza były Indie. Pod tą nazwą rozumiano wówczas nie tylko dwa półwyspy – dzisiejsze Indie oraz Indochiny, ale również wszystkie kraje od Abisynii i Arabii, aż po Kataj, jak nazywano Chiny. Stamtąd właśnie przywożono do Europy korzenie, drogie kamienie, rzadkie gatunki drzew, bawełnę itp.. Pierwszym krajem, który przystąpił na wielką skalę do organizowania morskich wypraw, była Portugalia.

Ówczesny książę portugalski – Henryk Żeglarz, w celu wyłączenia muzułmańskich kupców z kontynentu Afrykańskiego, organizował w latach 1418 – 1420 wyprawy wzdłuż zachodnich brzegów afrykańskich. Henryk był infantem portugalskim, urodzonym w roku 1394 w Porto. Był synem króla portugalskiego – Jana I Dobrego oraz Filipy Lancaster.

Henryk Żeglarz – Dokonania

Henryk Żeglarz od roku 1415 był księciem Viseu oraz panem Covilha. Dwa lata później został wielkim mistrzem Zakonu Rycerzy Chrystusa. Uważany jest za twórcę floty portugalskiej, protektora żeglarzy oraz odkrywców. Jego przydomek nie był mu współczesny, otrzymał go kilkaset lat po swojej śmierci. Jego działalność zapoczątkowała portugalską ekspansję morską oraz erę wielkich odkryć geograficznych.

Był założycielem uniwersytetu w stolicy oraz szkoły kartografii i astronomii w Sagres. Ta ostatnia uważana jest za pierwszą akademie morską na świecie. Wokół dworu w Sagres Henryk skupił astronomów i kartografów. Patronował ponad to pracom nad innowacjami technicznymi dotyczącymi żeglugi.

Dowodził osobiście wyprawami do Maroka, a następnie organizował wyprawy geograficzne wzdłuż Afryki – sam w nich nie uczestniczył. Doprowadziły one do odkrycia w roku 1419 Madery, przez dwóch Portugalczyków – João Gonçalves Zarco i Tristão Vaz Teixeira.

Następnie zajęto Azory, co przypisuję się adeptowi szkoły założonej przez Henryka – Gonçalo Velho. Ponad to wyprawy z inicjatywy Henryka Żeglarza doprowadziły również do okrycia Wysp Kanaryjskich oraz dotarły do równika.

Polecamy również:

 • Marco Polo - życiorys, historia, dokonania

  Marco Polo (1254 – 1324) urodzony w Wenecji, uważany jest za jednego z najwybitniejszych średniowiecznych podróżników. W latach 1254 – 1269 jego ojciec wraz ze stryjem wyruszyli w podróż do Mongolii. Po swoim pobycie postanowili ponownie wyprawić się do tego kraju, co udało im się... Więcej »

 • Krzysztof Kolumb - życiorys, dokonania, wyprawy

  Po zakończeniu procesu rekonkwisty w roku 1492 na Półwyspie Iberyjskim, wyprawy morskie zaraz po Portugalczykach rozpoczęli również Hiszpanie. Ówcześni władcy – Ferdynand i Izabela, nie bez wątpliwości przystali na projekt genueńskiego żeglarza Krzysztofa Kolumba, który... Więcej »

 • Amerigo Vespucci - życiorys, odkrycia, dokonania

  Jedną z pierwszych wypraw finansowanych przez Hiszpanie była podróż Krzysztofa Kolumba z roku 1492. Miała ona na celu dotarcie do Indii drogą na zachód. Podczas pierwszej ekspedycji odkrył jedną z wysp archipelagu Bahama. W skutek kolejnych wypraw w latach 1493 – 1502 Kolumb odkrył m. in.... Więcej »

 • Vasco da Gama - biografia, odkrycia, wyprawy

  Bezpośrednie kontakty Europejczyków z ludami zamieszkującymi subkontynent indyjski, sięgają IV w. p.n.e. – wojska Aleksandra Wielkiego docierają do doliny Indusu. Wówczas to została zapoczątkowana handlowa oraz kulturowa wymiana między Indiami, a obszarem basenu Morza Śródziemnego. Na... Więcej »

 • Ferdynand Magellan - kim był, podróż dookoła świata, odkrycia

  Ferdynand Magellan urodził się w roku 1480 w Sabrosa (Portugalia). Jego ojciec – Pedro Rui de Magalhaes, piastował urząd burmistrza miasta. Matką Ferdynanda była Alda de Mesquita, miał on również dwójkę rodzeństwa – brata Diega oraz siostrę Izabelę. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 3 =
Peterdeus
2022-05-15 08:40:42
nie wiem jak wam wyszło, że został wielkim mistrzem ZRC dwa lata po otrzymaniu tytułu księcia Viseu skoro to pierwsze nastąpiło w 1420
Ostatnio komentowane
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45
sztosik
• 2024-02-26 11:49:29