Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Absolutyzm oświecony - definicja, cechy, założenia. Absolutyzm oświecony a klasyczny

Wpływ idei oświeceniowych na XVIII-wieczną Europę zapoczątkował cykl zmian wewnętrznych w wielu państwach Starego Kontynentu. Propagowanie haseł dotyczących wolności oraz niezbywalnych praw człowieka doprowadziło do sytuacji, w której wielu władców, chcąc umacniać swe panowanie musieli niejako dostosować owe hasła do swoich celów.

Powyższe czynniki doprowadziły do uformowania się nowego systemu sprawowania władzy, czyli absolutyzmu oświeconego. Pierwszą osobą, która użyła tego terminu był Pierre-Paul Lemercier de La Rivière (1719-1792). Jedną z ważniejszych cech nowego systemu władzy było racjonalne oraz świeckie wyjaśnienie pochodzenia władzy monarchy, który dążył równocześnie do umocnienia centralnego charakteru panowania. Kolejnym elementem, który charakteryzował ten rodzaj rządów był duży nacisk kładziony na rozwój oraz rozbudowę armii i szkolenie kadry oficerskiej. Stwarzano też warunki sprzyjające rozwojowi zarówno przemysłu, handlu, jak i rolnictwa. Tak, jak była mowa już wcześniej kładziono też nacisk na świeckość państw, których władcy wprowadzili absolutyzm oświecony w swoich państwach. Miało to przełożenie na wiele spraw, jak na przykład, szkolnictwo i prawo (zniesienie procesów

Zobacz również

Losowe zadania

 • Siła tarcia

  Krzysio ciągnie poziomo po piasku zaczepioną na sznurku skrzynię o masie 50kg. Wiedząc, że porusza się on z przyspieszeniem 2 m/s2, a siły tarcia wynoszą 600N, oblicz, jaką siłą musi działać Krzysio.    

  0 Odpowiedz Więcej
 • Udowodnij charakter chemiczny glinu

  Podaj wzory dwóch substancji, które należy użyć w doświadczeniu potwierdzającym charakter chemiczny glinu. Następne zapisz odpowiednie równania reakcji.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Cechy ballad Adama Mickiewicza

  Dokończ zdania dotyczące Ballad i romansów Adama Mickiewicza.   1. Ten cykl poetycki został opublikowany w ______. 2. Mickiewicz oparł swoje utwory na _______ i _______. 3. Źródłem natchnienia w Balladach i romansach są _________ i __________ . 4. Zdarzenia opisane w utworach rozgrywają się w _________ czasie. 5. B...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Wahadło matematyczne w windzie

  Oblicz częstotliwość drgań wahadła matematycznego o długości 1m, które umieszczone jest w windzie: winda porusza się ze stałą prędkością winda porusza się w dół z przyspieszeniem 8 m/s winda porusza się w góre z przyspieszeniem 3 m/s

  0 Odpowiedz Więcej
 • Symetria szkarłupni

  Większość szkarłupni posiada promienistą symetrię ciała. Odpowiedz, czy symetria ta została wykształcona wtórnie przez szkarłupnie, czy wyewoluowały one bezpośrednio z organizmów o symetrii promienistej?

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11