Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wojny izraelsko-arabskie - przyczyny, skutki, daty

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Powstanie niepodległego państwa żydowskiego na terenie Izraela było przez wieki odległym marzeniem całej diaspory żydowskiej, rozrzuconej po wszystkich kontynentach i krajach. W roku 1948, dzięki pomocy ONZ, Wielkiej Brytanii i USA utworzenie niepodległego Izraela stało się faktem. Sukces jednej nacji nie oznacza jednak zawsze szczęścia drugiej. Powstanie państwa żydowskiego oznaczało bowiem kres marzeń o niepodległości dla zamieszkującej Palestynę ludności muzułmańskiej, która również marzyła o utworzeniu własnego kraju. Gdy pierwotny plan ONZ, mający na celu utworzenie dwóch połączonych ze sobą państw palestyńskich spalił na panewce, terenem Palestyny wstrząsnęła seria wojen, których efekty są widoczne do dzisiaj.

Pierwszym konfliktem zbrojnym, w który zaangażował się Izrael, była wojna z Ligą Arabską (Irak, Syria, Liban, Transjordania i Egipt) w latach 1948-1949. Państwa arabskie chciały zniszczyć świeżo powstały Izrael, a potem doprowadzić do powstania niepodległej, muzułmańskiej Palestyny. Wojna była prowadzona bardzo brutalnie, a obie strony dopuściły się licznych okrucieństw jednakże ostatecznie to Izrael wyszedł z walki zwycięsko, zachowując swoją niepodległość i gromiąc przeciwników.

Polecamy również:

  • Jaser Arafat - biografia, polityka, działalność

    Jaser (inna, równie popularna pisownia imienia - Jasir) Arafat był jedną z najważniejszych postaci świata islamskiego drugiej połowy XX wieku. Ów palestyński działacz był jednym z najdłużej działających czynnie polityków, starając się najpierw metodami zbrojnymi, później zaś... Więcej »

  • Zbrodniarze wojenni. Ucieczka Eichmanna - uprowadzenie i proces

    Adolf Eichmann, jeden z największych zbrodniarzy II wojny światowej, nazista odpowiedzialny za wymordowanie milionów Żydów, po wojnie otrzymawszy fałszywe papiery, uciekł z Niemiec. Po krótkim pobycie w Bremie i Skandynawii, gdzie pracował min. jako drwal, zbiegł do Argentyny. Jak tysiące... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 5 =