Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wojna trzydziestoletnia - przyczyny

Pierwszy raz w historii Europy w XVI w., tak wielkie znaczenie zyskały powiązania między zachodnią i wschodnią częścią kontynentu. Współzależność rolniczego wschodu oraz przemysłowego zachodu, w znacznej mierze wpłynęła również na kwestie polityczne. W skutek uformowania się jednego rynku dla większości państw europejskich – konflikty nabrały od tej pory cech powszechnych. W tej sytuacji, w momencie kryzysu gospodarczego w jednej część kontynentu była ściśle związana z podobnym zmianami na jej drugiej stronie.

Ówcześnie najbardziej narażoną oraz szczególnie wrażliwą na wszelkie zmiany polityczne oraz ekonomiczne była Europa Środkowa. Było to spowodowane przede wszystkim faktem, iż na tych obszarach – Rzesza Niemiecka, Inflanty, Prusy, Czechy, Polska oraz Węgry, ścierały się interesy i wpływy mocarstw europejskich.

Do tych ostatnich zaliczały się pierwszej kolejności Francja, Holandia oraz Austria. Do tego grona dołączyła później również Szwecja. Obszar Europy Środkowej był szczególny pod jeszcze jednym względem – na tym terenie przecinały się strefy społeczne i gospodarcze.

W nowożytnej Europie rozbieżności interesów w poszczególnych państwach wyrażały się stosunkowo często w formie

Zobacz również

  • Wojna trzydziestoletnia - przebieg

    W pierwszym okresie reformacji we Francji, władcy katoliccy jednocześnie wspierali protestantów w Rzeszy – w celu osłabienia panujących Habsburgów, a z drugiej strony zwalczali reformacje kalwińską na obszarze własnego kraju. Podobną taktykę stosowali zasiadający na tronie francuskim po Walezjuszach – Burbonowie....

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
l
k • 2020-04-02 14:25:43
XD
ktoś napewno • 2020-04-02 14:17:54
ok
adfghjk • 2020-04-02 12:00:50
Lubicie mnie chociaż tutaj?
Dis • 2020-04-01 18:53:24
Nawet nawet
OlisiaSyb • 2020-04-01 17:33:11