Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Reformacja w Europie - przyczyny

Kwestia genezy reformacji, której ostatecznym skutkiem był rozłam w zachodnim chrześcijaństwie, przez długi okres stanowiła spór międzywyznaniowy. Poplecznicy Kościoła katolickiego podkreślają przede wszystkim rolę Marcina Lutra oraz jego determinację w dążeniach do religijnego rozłamu i uniezależnienia się od papieża. Z drugiej strony badacze protestanccy kładli szczególny nacisk na kryzys wewnętrzny Kościoła katolickiego.

Słowo reformacja pochodzi od łacińskiego „reformare” – przekształcenie, przywrócenie czemuś pierwotnej formy. Już od okresu średniowiecza określenie to nabrało społecznego znaczenia. Tak bowiem ówcześnie określano postulat do dawnych ideałów oraz rozwiązań w instytucjach kościelnych.

W takiej sytuacji dążenie do reformy wewnętrznej Kościoła, które od XIV w. było coraz silniejsze – leżało u podstaw genezy reformacji. Było inspirowane ówczesnym ożywieniem religijnym, jak również rozwojem humanizmu. Ponadto wielu chrześcijan pragnęło wrócić do Biblii jako jedynego źródła prawdy o Bogu – nie interesowało ich narzucanie interpretacji.

Dodatkowo dochodziło do tego zeświecczenie duchownych oraz niechęć papieży do reformy organizacji kościelnych oraz likwidacji nadużyć.

Zobacz również

 • Marcin Luter - biografia, poglądy, działalność

  Marcin Luter urodził się w roku 1483 w Eisleben. Jego rodzice wywodzili się warstwy tzw. dziedzicznych czynszowników, jednak zła sytuacja materialna zmusiła ich do opuszczenia wsi i poszukiwania pracy w mieście. Już po narodzinach syna przenieśli się do Mansfeld – Hans Luter, ojciec przyszłego reformatora, został hutnikiem, ...

  Więcej
 • Wojny religijne w Niemczech w XVI w.

  Europa wchodziła w nową epokę – nowożytność, rozdarta pod względem religijnym. Jedną z przyczyn takiej sytuacji była zapoczątkowana przez Marcina Lutra w roku 1517 – reformacja. Luter swoje poglądy przedstawił w 95 tezach, które zawierały jego program naprawy Kościoła katolickiego.

  Więcej
 • Henryk VIII i powstanie anglikanizmu

  Henryk VIII Tudor był królem Anglii w latach 1509-1547. Jego ojciec, Henryk VII, zdobył władzę na drodze podbojów. Umocnił ją dzięki małżeństwu z siostrą Edwarda V, Elżbietą. Jego następcą miał zostać najstarszy syn, Artur. W 1501 roku Artur poślubił księżniczkę Katarzynę Aragońską, jednak niedługo potem zmar...

  Więcej
 • Wojny religijne we Francji w XVI w.

  W początkowym okresie reformacji we Francji nastąpiło wzmocnienie władzy królewskiej w kwestiach religijnych, za sprawą konkordatu zawartego z papiestwem w roku 1516. W zamian władcy francuscy zobowiązali się do obrony Kościoła katolickiego.

  Więcej
 • Reformacja w Europie - skutki. Podział religijny Europy w XVI w.

  W drugim i trzecim dziesięcioleciu XVI w. silnym impulsem do kształtowania się politycznej suwerenności oraz narodowej tożsamości wśród nowożytnych państw europejskich była reformacja. Za jej ojczyznę uznaję się Niemcy. To właśnie na obszarze tego państwa w roku 1517 – w atmosferze niepokoju społecznych oraz polityczny...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28