Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Reformacja w Europie - skutki. Podział religijny Europy w XVI w.

Ostatnio komentowane
git
zboczony maciek • 2018-06-17 19:28:46
erl98ghurt;g
g"SMRp;b' • 2018-06-17 13:48:24
istnieją też możliwości zweryfikowania rozkładu alkoholu we krwi w sposób matematycz...
aśka • 2018-06-17 11:01:08
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Unia w Krewie 1386? Od kiedy? Unia w Krewie to rok 1385.
jjj • 2018-06-14 05:18:25
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W drugim i trzecim dziesięcioleciu XVI w. silnym impulsem do kształtowania się politycznej suwerenności oraz narodowej tożsamości wśród nowożytnych państw europejskich była reformacja. Za jej ojczyznę uznaję się Niemcy. To właśnie na obszarze tego państwa w roku 1517 – w atmosferze niepokoju społecznych oraz politycznych, krytyczne wobec Kościoła katolickiego wystąpienie Marcina Lutra, spotkało się z poparciem Feudałów, mieszczaństwa, a także części kleru.

Działania ówczesnego cesarza – Karola V, dążące do zlikwidowania ruchu reformacyjnego siłą doprowadziło do wybuchu wojen religijnych – zakończonych pokojem w Augsburgu w roku 1555. Ustalono wówczas tym samym wyznaniowy podział Rzeszy.

Poza granicami cesarstwa luteranizm znalazł zwolenników w państwach skandynawskich. Najpierw Szwecja w roku 1527, a następnie Dania w roku 1536 – uczyniono go religią państwową. Wyznanie to upowszechniło się również w krajach Europy Środkowo – Wschodniej: Czechy, Węgry, Polska oraz Litwa. Natomiast od roku 1536 w Szwajcarii i Francji, a później również w Anglii szerzyła się nauka drugiego reformatora – Jana Kalwina.

Istotną rolę ruch reformacyjny odegrał w tworzeniu wolnego państwa w północnych Niderlandach

Polecamy również:

 • Marcin Luter - biografia, poglądy, działalność

  Marcin Luter urodził się w roku 1483 w Eisleben. Jego rodzice wywodzili się warstwy tzw. dziedzicznych czynszowników, jednak zła sytuacja materialna zmusiła ich do opuszczenia wsi i poszukiwania pracy w mieście. Już po narodzinach syna przenieśli się do Mansfeld – Hans Luter, ojciec przyszłego... Więcej »

 • Wojny religijne w Niemczech w XVI w.

  Europa wchodziła w nową epokę – nowożytność, rozdarta pod względem religijnym. Jedną z przyczyn takiej sytuacji była zapoczątkowana przez Marcina Lutra w roku 1517 – reformacja. Luter swoje poglądy przedstawił w 95 tezach, które zawierały jego program naprawy Kościoła katolickiego. Więcej »

 • Henryk VIII i powstanie anglikanizmu

  Henryk VIII Tudor był królem Anglii w latach 1509-1547. Jego ojciec, Henryk VII, zdobył władzę na drodze podbojów. Umocnił ją dzięki małżeństwu z siostrą Edwarda V, Elżbietą. Jego następcą miał zostać najstarszy syn, Artur. W 1501 roku Artur poślubił księżniczkę Katarzynę Aragońską, jednak niedługo... Więcej »

 • Wojny religijne we Francji w XVI w.

  W początkowym okresie reformacji we Francji nastąpiło wzmocnienie władzy królewskiej w kwestiach religijnych, za sprawą konkordatu zawartego z papiestwem w roku 1516. W zamian władcy francuscy zobowiązali się do obrony Kościoła katolickiego. Więcej »

 • Inne odłamy reformacji w Europie w XVI w.

  Pierwszym i zarazem głównym nurtem reformacji był luteranizm. Swoją nazwę wiązł od teologa Marcina Lutra, który w roku 1517 wyraził swoje poglądy w 95 tezach – zawierały program naprawy Kościoła katolickiego. Był to jednak jeden z wielu odłamów reformacji, które miały powstać w... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =