Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Cudka i Esterka - najsłynniejsze kochanki Kazimierza Wielkiego

Ostatnio komentowane
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
no ok
twój stary • 2019-06-11 15:44:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Cudka i Esterka to najbardziej znane kochanki króla polskiego Kazimierza Wielkiego, którego panowanie przypada na lata 1333-1370.

Cudka

Cudka była córką kasztelana sieciechowskiego i sądeckiego, Pełki z Rzochowa i jego żony Małgorzaty. Urodziła się około 1315 roku. Już jako dwunastolatka odziedziczyła ogromne włości swego ojca (prawdopodobnie była jego jedynym dzieckiem i stała się tzw. „dobrą partią”, o którą ubiegali się znamienici rycerze i dworzanie królewscy. W 1339 roku została wydana za mąż za Niemierzę z Gołczy herbu Mądrostki jednego z dworzan króla Kazimierza Wielkiego i posła królewskiego do Awinionu. Cudka i Niemierza mieli czwórkę dzieci: synów Niemierzę i Pełkę, którzy byli utożsamiani z nieślubnymi dziećmi Kazimierza Wielkiego oraz córki Elżbietę i Pachnę.

Legendarna kochanka? 

Kazimierz Wielki w swoim testamencie wymienia dwóch swoich nieślubnych synów; nie podaje jednak imienia ich matki. Stąd zaczęto spekulować, która kochanka Kazimierza mogłaby być ich matką. Jeden z XIX-wiecznych historyków Oswald Balzer doszedł do wniosku, że była nią właśnie Cudka. Uznał on, że zbieżność imion synów króla wymienionych w testamencie, czyli Niemierzy i Pełki, do imion synów Cudki

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');