Kazimierz Wielki – Pochodzenie
Kazimierz III Wielki (1310 – 1370) był najmłodszym synem króla polskiego Władysława Łokietka oraz Jadwigi, córki Bolesława Pobożnego. Kazimierz miał dwóch starszych braci, jednak ostatni z nich zmarł w roku 1312, co uczyniło go jedynym następcą już w wieku dwóch lat. Był ostatnim królem Polski z dynastii Piastów, panował w latach 1333 – 1370.
Kazimierz był wychowywany na Wawelu, od najmłodszych lat był przygotowywany przez swojego ojca do przejęcia rządów w Polsce, które miał sprawować po jego śmierci. Brał udział w walkach z Zakonem Krzyżackim, udało mu się w roku 1332 samodzielnie zdobyć Kościan. Od roku 1331 Kazimierz został z woli Władysława Łokietka namiestnikiem w Wielkopolsce, na Kujawach oraz w Sieradzkim.
Pomimo że Łokietek widział w swoim synu dobrego następcę tronu, pozostałe osoby z otoczenia króla nie podzielały jego optymizmu. Mówiono, że młody Kazimierz uciekł z pola bitwy pod Płowcami, w trackie starcia z silami krzyżackimi. Najprawdopodobniej to sam król kazał synowi wycofać się z walk, jednak wycofanie się Kazimierza nie przysporzyło mu wielu zwolenników.
Poza tym niepokój wzbudził finał misji dyplomatycznej na Węgrzech, jaką Łokietek