Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wojna siedmioletnia (1756-1763) - przyczyny, sojusze, przeciwnicy

Ostatnio komentowane
Tekst należy poprawić ze względu na to, że funkcje sądowe Izby Lordów zostały już ...
Bartek • 2019-01-16 19:11:55
chcesz w pape
SSASS • 2019-01-15 22:12:16
dzięki
ola • 2019-01-14 16:34:59
lol
lololol • 2019-01-14 15:22:12
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wojna siedmioletnia była jednym z pierwszych konfliktów zbrojnych, które wyszły swoim obszarem poza Europę i zasłużyły na miano wojny światowej, toczonej na wielu kontynentach i morzach. Co ciekawe, za jej wybuch odpowiedzialny jest poniekąd niewielki incydent, lokalna wojna w państwach niemieckich.

Tuż przed wybuchem wojny siedmioletniej doszło do tzw. „odwrócenia przymierzy”. Polegało to na zmianie układu sił w Europie i wymuszonej przez to „wymiany” partnerów w realizacji własnych celów politycznych. Doszło wtedy do rozbicia sojuszy znanych z wojny o sukcesję austriacką.  Francja, jak dotąd będąca wielkim przeciwnikiem Austrii, niespodziewanie stała się jej sojusznikiem przeciwko rosnącej potędze Prus, które zaczynały zagrażać również jej interesom na kontynencie; Austria była w tym momencie zainteresowana odzyskaniem utraconego niedawno na rzecz Fryderyka II Śląska. To z kolei spowodowało zbliżenie się Prus i Anglii, jako że Wielka Brytania czuła się zagrożona przez francuską potęgę kolonialną, rzucającą wyzwanie jej własnej dominacji na morzach i kontynentach pozaeruropejskich. Do sojuszu przeciwko Prusom przyłączyła się prędko Rosja, która również widziała swój interes w maksymalnym osłabieniu Prus.

W rezultacie takiego układu sił nawet niewielkie pozornie wydarzenie musiało spowodować reakcję łańcuchową, która to doprowadziła do wybuchu wojny. W tym wypadku była to napaść Fryderyka II na Saksonię w 1756 roku. Fryderyk II pomylił się, licząc na bierność państw europejskich, jako że Saksonię poparła natychmiast Austria, to zaś spowodowało uruchomienie wzajemnych traktatów sojuszniczych i wybuch wojny.

Polecamy również:

  • Wojna siedmioletnia - przebieg

    Wojna siedmioletnia rozpoczęła się od ataku wojsk Pruskich pod wodzą Fryderyka II na terytoria należące do Saksonii w roku 1756.  Niespodziewanie dla tego władcy przeciwko jego planom wcielenia ziem saskich do Prus wystąpiły największe potęgi ówczesnej Europy – sojusz Austrii, Rosji i Francji, z... Więcej »

  • Skutki wojny siedmioletniej

    Wojna siedmioletnia była jednym z pierwszych konfliktów na tak wielką skalę w historii. Zaangażowane państwa toczyły walki nie tylko w Europie, ale i w swoich koloniach rozlokowanych w Amerykach, przez co zasięg walk był niemalże światowy. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =