Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wojna siedmioletnia (1756-1763) - przyczyny, sojusze, przeciwnicy

Ostatnio komentowane
Mieczysław to nie 16 letni chłopiec -"Miał lat szesnaście(...) ,kiedy cera jego zaczę...
Paweł • 2020-02-20 22:06:27
Kongres Wiedenski (rok 1815!), to raczej zatwierdzenie rozbiorow Polski, nie zas przywroc...
zofia • 2020-02-20 19:59:40
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wojna siedmioletnia była jednym z pierwszych konfliktów zbrojnych, które wyszły swoim obszarem poza Europę i zasłużyły na miano wojny światowej, toczonej na wielu kontynentach i morzach. Co ciekawe, za jej wybuch odpowiedzialny jest poniekąd niewielki incydent, lokalna wojna w państwach niemieckich.

Tuż przed wybuchem wojny siedmioletniej doszło do tzw. „odwrócenia przymierzy”. Polegało to na zmianie układu sił w Europie i wymuszonej przez to „wymiany” partnerów w realizacji własnych celów politycznych. Doszło wtedy do rozbicia sojuszy znanych z wojny o sukcesję austriacką.  Francja, jak dotąd będąca wielkim przeciwnikiem Austrii, niespodziewanie stała się jej sojusznikiem przeciwko rosnącej potędze Prus, które zaczynały zagrażać również jej interesom na kontynencie; Austria była w tym momencie zainteresowana odzyskaniem utraconego niedawno na rzecz Fryderyka II Śląska. To z kolei spowodowało zbliżenie się Prus i Anglii, jako że Wielka Brytania czuła się zagrożona przez francuską potęgę kolonialną, rzucającą wyzwanie jej własnej dominacji na morzach i kontynentach pozaeruropejskich. Do sojuszu przeciwko Prusom przyłączyła się prędko Rosja, która również widziała swój interes w maksymalnym osłabieniu Prus.

W rezultacie takiego układu sił nawet niewielkie pozornie wydarzenie musiało spowodować reakcję łańcuchową, która to doprowadziła do wybuchu wojny. W tym wypadku była to napaść Fryderyka II na Saksonię w 1756 roku. Fryderyk II pomylił się, licząc na bierność państw europejskich, jako że Saksonię poparła natychmiast Austria, to zaś spowodowało uruchomienie wzajemnych traktatów sojuszniczych i wybuch wojny.

Polecamy również:

  • Wojna siedmioletnia - przebieg

    Wojna siedmioletnia rozpoczęła się od ataku wojsk Pruskich pod wodzą Fryderyka II na terytoria należące do Saksonii w roku 1756.  Niespodziewanie dla tego władcy przeciwko jego planom wcielenia ziem saskich do Prus wystąpiły największe potęgi ówczesnej Europy – sojusz Austrii, Rosji i Francji, z... Więcej »

  • Skutki wojny siedmioletniej

    Wojna siedmioletnia była jednym z pierwszych konfliktów na tak wielką skalę w historii. Zaangażowane państwa toczyły walki nie tylko w Europie, ale i w swoich koloniach rozlokowanych w Amerykach, przez co zasięg walk był niemalże światowy. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =