Wojna siedmioletnia (1756-1763) - przyczyny, sojusze, przeciwnicy

Wojna siedmioletnia była jednym z pierwszych konfliktów zbrojnych, które wyszły swoim obszarem poza Europę i zasłużyły na miano wojny światowej, toczonej na wielu kontynentach i morzach. Co ciekawe, za jej wybuch odpowiedzialny jest poniekąd niewielki incydent, lokalna wojna w państwach niemieckich.

Tuż przed wybuchem wojny siedmioletniej doszło do tzw. „odwrócenia przymierzy”. Polegało to na zmianie układu sił w Europie i wymuszonej przez to „wymiany” partnerów w realizacji własnych celów politycznych. Doszło wtedy do rozbicia sojuszy znanych z wojny o sukcesję austriacką.  Francja, jak dotąd będąca wielkim przeciwnikiem Austrii, niespodziewanie stała się jej sojusznikiem przeciwko rosnącej potędze Prus, które zaczynały zagrażać również jej interesom na kontynencie; Austria była w tym momencie zainteresowana odzyskaniem utraconego niedawno na rzecz Fryderyka II Śląska. To z kolei spowodowało zbliżenie się Prus i Anglii, jako że Wielka Brytania czuła się zagrożona przez francuską potęgę kolonialną, rzucającą wyzwanie jej własnej dominacji na morzach i kontynentach pozaeruropejskich. Do sojuszu przeciwko Prusom przyłączyła się prędko Rosja, która również widziała swój interes w maksymalnym osłabieniu Prus.

W rezultacie takiego układu sił nawet niewielkie pozornie wydarzenie musiało spowodować reakcję łańcuchową, która to doprowadziła do wybuchu wojny. W tym wypadku była to napaść Fryderyka II na Saksonię w 1756 roku. Fryderyk II pomylił się, licząc na bierność państw europejskich, jako że Saksonię poparła natychmiast Austria, to zaś spowodowało uruchomienie wzajemnych traktatów sojuszniczych i wybuch wojny.

Polecamy również:

  • Wojna siedmioletnia - przebieg

    Wojna siedmioletnia rozpoczęła się od ataku wojsk Pruskich pod wodzą Fryderyka II na terytoria należące do Saksonii w roku 1756.  Niespodziewanie dla tego władcy przeciwko jego planom wcielenia ziem saskich do Prus wystąpiły największe potęgi ówczesnej Europy – sojusz Austrii, Rosji i Francji, z... Więcej »

  • Skutki wojny siedmioletniej

    Wojna siedmioletnia była jednym z pierwszych konfliktów na tak wielką skalę w historii. Zaangażowane państwa toczyły walki nie tylko w Europie, ale i w swoich koloniach rozlokowanych w Amerykach, przez co zasięg walk był niemalże światowy. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53