Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Fryderyk II Wielki - biografia, osiągnięcia, przydomek

Ostatnio komentowane
xd
xd • 2018-11-19 20:48:47
Pozdro dla Ali i Miłosza
Cyprian Badurowicz • 2018-11-20 09:49:35
Beznadziejne
Gustaw • 2018-11-18 13:56:18
Jeżeli pisze się o biografii Cheopsa ( Chufu) faraona to należy podać choć przybliżo...
Krzysztof • 2018-11-18 12:33:33
Bzdury !!!
Zwejstein • 2018-11-17 18:54:04
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Fryderyk II objął rządy w państwie pruskim 1740 roku i sprawował je przez 46 lat. Był on jednym z dwóch, obok swojego ojca, Fryderyka Wilhelma I, twórców potęgi państwa pruskiego, wyprowadzając je na czoło wyścigu europejskich potęg.

Przyszły władca urodził się 24.01.1712 roku w Berlinie. Dzieciństwo i młodość upłynęła mu w konflikcie z własnym ojcem, surowym Fryderykiem Wilhelmem I. Młody Fryderyk był z natury miłośnikiem nauki i filozofii, zwolennikiem humanizmu i wszechstronnej nauki, z kolei jego ojciec gardził tymi wartościami i chciał wychować swojego syna na kolejnego władcę – żołnierza. Fryderyk II próbował nawet w pewnym momencie uciec z Prus, jednak cały plan zakończył się tragicznie- w obecności przyszłego władcy ścięto jego przyjaciela, Hansa von Katte, sam zaś Fryderyk spędził prawie rok w twierdzy. W późniejszych latach stosunki między ojcem i synem nieco się poprawiły, nigdy nie można jednak powiedzieć, że były ciepłe.

Mimo konfliktu z ojcem Fryderyk II, koronowany na króla w 1740 roku, potrafił doskonale wykorzystać militarne dziedzictwo ojca. Posiadając potężną armię i silne, scentralizowane państwo postanowił wprowadzić je na szerokie wody polityki. Już w tym samym roku

Polecamy również:

 • Powstanie i rozwój terytorialny Królestwa Prus

  W roku 1525, w następstwie hołdu pruskiego i sekularyzacji zakonu krzyżackiego przez Albrechta Hohenzollerna, dawne państwo zakonne przekształciło się protestanckie Prusy Książęce, podporządkowane Rzeczpospolitej. Były wielki mistrz był założycielem nowej dynastii w Prusach, władców już nie duchowych, a... Więcej »

 • Fryderyk Wilhelm I - panowanie i reformy

  Fryderyk Wilhelm I Hohenzollern panował w Prusach pomiędzy rokiem 1713 a 1740. Za jego czasów Prusy były jeszcze państwem względnie młodym, świeżo co utworzonym z połączenia dwóch terytoriów należących do Hohenzollernów – Brandenburgii i Prus Książęcych. To właśnie Fryderyk Wilhelm... Więcej »

 • Reformy Fryderyka II Hohenzollerna

  Fryderyk II Wielki był, w przeciwieństwie do swojego ojca, bardziej człowiekiem Oświecenia, niż wojskowym. Był nazywany przez to „królem – filozofem”. Nie znaczy to, że nie potrafił prowadzić sprytnej polityki zagranicznej, ani że nie był zdolnym administratorem. Wręcz przeciwnie – to... Więcej »

 • Wojny śląskie w XVIII w. - przyczyny, przebieg, skutki

  Fryderyk II Wielki posiadał odziedziczone po ojcu państwo o ogromnych możliwościach mobilizacyjnych, sprawnej armii i finansach, pozwalające pokusić się o poszerzenie swojego terytorium siłą. Władca pruski łakomym wzrokiem spoglądał na bogate tereny Śląska, należące w owym momencie do Austrii. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =