Fryderyk Wilhelm I - panowanie i reformy

Fryderyk Wilhelm I Hohenzollern panował w Prusach pomiędzy rokiem 1713 a 1740. Za jego czasów Prusy były jeszcze państwem względnie młodym, świeżo co utworzonym z połączenia dwóch terytoriów należących do Hohenzollernów – Brandenburgii i Prus Książęcych. To właśnie Fryderyk Wilhelm I położył podwaliny pod późniejszą wielkość Prus.

Jest on nazywany „królem – sierżantem”, ze względu na swoje zamiłowanie do armii i wojskowego drylu. Naczelną cechą jego polityki było wzmacnianie armii, kosztem innych wydatków państwowych, a nawet własnego komfortu. Fryderyk Wilhelm starał się znajdować oszczędności wszędzie, ograniczył m.in. wydatki dworu królewskiego do minimum. Większą część budżetu państwa pochłaniała armia. Wprowadzony w 1721 roku obowiązek odbycia służby wojskowej pozwolił na znaczne zwiększenie możliwości mobilizacyjnych armii. Całe państwo zostało podzielone na kantony, z których to dokonywano poboru. Szlachta pruska była, podobnie jak w Rosji Piotra Wielkiego, zobowiązana do służby wojskowej. Większość urzędników państwowych musiało albo należeć czynnie, albo być weteranami armijnymi. Stąd też mówi się często, że za panowania Fryderyka Wilhelma I Prusy były państwem przypisanym do armii, a nie na odwrót. Mimo to w czasie swojego panowania Fryderyk Wilhelm nie toczył prawie wojen, poszerzając swoje tereny tylko o Szczecin i Pomorze Zachodnie, zdobyte na Szwedach w końcowym etapie Wielkiej Wojny Północnej.

Oprócz swoich militarnych zapędów Fryderyk Wilhelm był również dobrym administratorem. Utworzył on w 1723 Generalny Dyrektoriat sprawujący funkcję zarządcy terytorium królestwa. Utworzono także w 1728 roku Ministerstwo Gabinetowe - organ odpowiedzialny za politykę zagraniczną i Ministerstwo Sprawiedliwości. W wyniku reformy administracyjnej kraj podzielono na okręgi, zarządzane przez Kamery Wojny i Domen. Król aktywnie popierał również rozwój manufaktur i handlu, jednakże nie cenił sobie nauki ani sztuki. Był człowiekiem na wskroś praktycznym.

Działania Fryderyka Wilhelma przygotowały jego synowi, Fryderykowi II, możliwość zarządzania silnym, sprawnym i mającym ogromny potencjał państwem, gotowym do walki o dominację w Europie.

Polecamy również:

 • Powstanie i rozwój terytorialny Królestwa Prus

  W roku 1525, w następstwie hołdu pruskiego i sekularyzacji zakonu krzyżackiego przez Albrechta Hohenzollerna, dawne państwo zakonne przekształciło się protestanckie Prusy Książęce, podporządkowane Rzeczpospolitej. Były wielki mistrz był założycielem nowej dynastii w Prusach, władców już nie duchowych, a... Więcej »

 • Fryderyk II Wielki - biografia, osiągnięcia, przydomek

  Fryderyk II objął rządy w państwie pruskim 1740 roku i sprawował je przez 46 lat. Był on jednym z dwóch, obok swojego ojca, Fryderyka Wilhelma I, twórców potęgi państwa pruskiego, wyprowadzając je na czoło wyścigu europejskich potęg. Więcej »

 • Reformy Fryderyka II Hohenzollerna

  Fryderyk II Wielki był, w przeciwieństwie do swojego ojca, bardziej człowiekiem Oświecenia, niż wojskowym. Był nazywany przez to „królem – filozofem”. Nie znaczy to, że nie potrafił prowadzić sprytnej polityki zagranicznej, ani że nie był zdolnym administratorem. Wręcz przeciwnie – to... Więcej »

 • Wojny śląskie w XVIII w. - przyczyny, przebieg, skutki

  Fryderyk II Wielki posiadał odziedziczone po ojcu państwo o ogromnych możliwościach mobilizacyjnych, sprawnej armii i finansach, pozwalające pokusić się o poszerzenie swojego terytorium siłą. Władca pruski łakomym wzrokiem spoglądał na bogate tereny Śląska, należące w owym momencie do Austrii. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24