Prusy za panowania Fryderyka Wilhelma I i Fryderyka II - opracowanie, najważniejsze informacje

Młode państwo pruskie, powstałe dopiero na początku wieku XVIII z połączenia dwóch oddzielnych krajów władanych przez Hohenzollernów – Prus Książęcych i Brandenburgii -przeżyło w XVIII wieku swój złoty okres rozwoju. Prusy zawdzięczały to panowaniu dwóch wybitnych władców, ojca i syna – Fryderyka Wilhelma I i Fryderyka II Wielkiego.

Pierwszy z nich, panujący w latach 1713 – 1740, jest nazywany „królem - sierżantem”, ze względu na jego umiłowanie do armii i wojskowego drylu. Stworzył on potężną armię pruską, która mogła, dzięki wprowadzeniu obowiązkowej służby wojskowej, zmobilizować ogromną ilość rekrutów, była też świetnie wyposażona i wyszkolona.  Jest on twórcą pruskiego militaryzmu, jak również naczelnej pozycji armii w państwie.

Jego syn, Fryderyk II, miał zainteresowania zgoła inne od surowego ojca; stąd tez nazywany jest „królem – filozofem”. Oświeceniowe ideały nie przeszkodziły mu jednak w budowie nowoczesnego, absolutystycznego i scentralizowanego państwa, w którym urzędnicy posłusznie wykonywali wolę monarchy. Fryderyk II rozpoczął też serię wojen z sąsiadami – m.in. Saksonią, Bawarią i Austrią – które, pomimo trudności i wielu zawiłych zwrotów akcji pozwoliły mu na znaczne powiększenie terytorium kraju. Dodatkowo należy też pamiętać o roli, jaką władca ten odegrał w upadku Rzeczpospolitej, widząc w niej dogodny teren ekspansji.

Dzięki rządom tych dwóch władców Prusy stały się potęgą rangi europejskiej, a nawet światowej, mogącą z powodzeniem rywalizować o prymat w Europie.

Polecamy również:

 • Powstanie i rozwój terytorialny Królestwa Prus

  W roku 1525, w następstwie hołdu pruskiego i sekularyzacji zakonu krzyżackiego przez Albrechta Hohenzollerna, dawne państwo zakonne przekształciło się protestanckie Prusy Książęce, podporządkowane Rzeczpospolitej. Były wielki mistrz był założycielem nowej dynastii w Prusach, władców już nie duchowych, a... Więcej »

 • Fryderyk Wilhelm I - panowanie i reformy

  Fryderyk Wilhelm I Hohenzollern panował w Prusach pomiędzy rokiem 1713 a 1740. Za jego czasów Prusy były jeszcze państwem względnie młodym, świeżo co utworzonym z połączenia dwóch terytoriów należących do Hohenzollernów – Brandenburgii i Prus Książęcych. To właśnie Fryderyk Wilhelm... Więcej »

 • Fryderyk II Wielki - biografia, osiągnięcia, przydomek

  Fryderyk II objął rządy w państwie pruskim 1740 roku i sprawował je przez 46 lat. Był on jednym z dwóch, obok swojego ojca, Fryderyka Wilhelma I, twórców potęgi państwa pruskiego, wyprowadzając je na czoło wyścigu europejskich potęg. Więcej »

 • Reformy Fryderyka II Hohenzollerna

  Fryderyk II Wielki był, w przeciwieństwie do swojego ojca, bardziej człowiekiem Oświecenia, niż wojskowym. Był nazywany przez to „królem – filozofem”. Nie znaczy to, że nie potrafił prowadzić sprytnej polityki zagranicznej, ani że nie był zdolnym administratorem. Wręcz przeciwnie – to... Więcej »

 • Wojny śląskie w XVIII w. - przyczyny, przebieg, skutki

  Fryderyk II Wielki posiadał odziedziczone po ojcu państwo o ogromnych możliwościach mobilizacyjnych, sprawnej armii i finansach, pozwalające pokusić się o poszerzenie swojego terytorium siłą. Władca pruski łakomym wzrokiem spoglądał na bogate tereny Śląska, należące w owym momencie do Austrii. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42