Po zakończeniu procesu rekonkwisty w roku 1492 na Półwyspie Iberyjskim, wyprawy morskie zaraz po Portugalczykach rozpoczęli również Hiszpanie. Ówcześni władcy – Ferdynand i Izabela, nie bez wątpliwości przystali na projekt genueńskiego żeglarza Krzysztofa Kolumba, który zaproponował zorganizowanie wyprawy do Chin oraz Indii. W odróżnieniu od wypraw portugalskich, Kolumb chciał płynąć w kierunku zachodnim. Ponieważ nie znał on prawidłowego, to jest dłuższego niż sądził promienia globu ziemskiego, a tym samym realnej odległości między Hiszpanią a Azją – dotarł na skutek swojego błędu w roku 1492 do Ameryki.
Krzysztof Kolumb prawdopodobnie urodził się w Genui w roku 1451. Był synem genueńskiego tkacza i drobnego kupca, dlatego też w młodości pracował w domu bankowym – pierwsze morskie podróże w celach handlowych. Jego pierwsze oceaniczne podróże skierowane były do Anglii, na Maderę oraz do Gwinei. Ponieważ jego plany dopłynięcia do Indii podróżując na zachód nie spotkały się z aprobatą w Portugali, w roku 1485 przeniósł się do Hiszpanii.
Krzysztof Kolumb – Dokonania
Pierwsza wyprawa Kolumba doszła do skutku w latach 1492 – 1493. Wraz z załogą złożona z niecałych stu osób, na trzech statkach – Santa Maria, Pinta, Nina, wypłynął w kierunku zachodnim. W pierwszej kolejności odkrył Morze Sargassowe, a następnie 12 października w roku 1492 dotarł do wyspy Guanahani położonej na Bahamach. Wyspa została nazwana przez niego San Salvador. Oprócz tego podczas pierwszej wyprawy odkrył również Kubę oraz Haiti.
Druga wyprawa została zorganizowana w latach 1493 – 1496. W jej toku Krzysztof Kolumb odkrył Dominikanę, Gwadelupę, Antiguę, Wyspy Dziewicze, Puerto Rico oraz Jamajkę. Wyprawa ta dała początek konkwiście w Ameryce Południowej.
Kolejna wyprawa, na którą składało się 6 statków oraz 300 członków załogi, odbyła się w latach 1498 – 1500. Podczas trzeciej wyprawy Kolumb odkrył Trynidad oraz udało mu się dotrzeć do stałego lądu Ameryki Południowej.
Podczas czwartej i ostatniej wyprawy, mającej miejsce w latach 1502 – 1504, Kolumb opłynął wschodnie wybrzeża Ameryki Środkowej, docierając aż do Przesmyku Panamskiego. Jeszcze przed wyprawami monarcha hiszpański nadał Kolumbowi tytuł – Wielkiego Admirała oraz wicekróla odkrytych ziem.
Na skutek licznych intryg Kolumb utracił wszystkie zdobyte przywileje. Dwa lata po odbyciu swojej ostatniej wyprawy zmarł w zapomnieniu. Jego dzienniki oraz listy opublikowano dopiero czterysta lat po śmierci żeglarza – wydane w piętnastu tomach.