Krzysztof Kolumb - życiorys, dokonania, wyprawy

Po zakończeniu procesu rekonkwisty w roku 1492 na Półwyspie Iberyjskim, wyprawy morskie zaraz po Portugalczykach rozpoczęli również Hiszpanie. Ówcześni władcy – Ferdynand i Izabela, nie bez wątpliwości przystali na projekt genueńskiego żeglarza Krzysztofa Kolumba, który zaproponował zorganizowanie wyprawy do Chin oraz Indii. W odróżnieniu od wypraw portugalskich Kolumb chciał płynąć w kierunku zachodnim. Ponieważ nie znał on prawidłowego, to jest dłuższego niż sądził promienia globu ziemskiego, a tym samym realnej odległości między Hiszpanią a Azją – dotarł na skutek swojego błędu w roku 1492 do Ameryki.

Kim był Krzysztof Kolumb?

Krzysztof Kolumb prawdopodobnie urodził się w Genui w roku 1451. Był synem genueńskiego tkacza i drobnego kupca, dlatego też w młodości pracował w domu bankowym – pierwsze morskie podróże w celach handlowych. Jego pierwsze oceaniczne podróże skierowane były do Anglii, na Maderę oraz do Gwinei. Ponieważ jego plany dopłynięcia do Indii podróżując na zachód nie spotkały się z aprobatą w Portugali, w roku 1485 przeniósł się do Hiszpanii.

Krzysztof Kolumb – wyprawy i dokonania

Pierwsza wyprawa

Pierwsza wyprawa Kolumba doszła do skutku w latach 1492–1493. Była złożona z niecałych stu osób na trzech statkach – Santa Maria, Pinta, Nina. Wypłynięto w kierunku zachodnim. W pierwszej kolejności odkrył Morze Sargassowe, a następnie 12 października w roku 1492 dotarł do wyspy Guanahani położonej na Bahamach. Wyspa została nazwana przez niego San Salvador. Oprócz tego podczas pierwszej wyprawy odkrył również Kubę oraz Haiti.

Druga wyprawa

Druga wyprawa została zorganizowana w latach 1493–1496. W jej toku Krzysztof Kolumb odkrył Dominikanę, Gwadelupę, Antiguę, Wyspy Dziewicze, Puerto Rico oraz Jamajkę. Wyprawa ta dała początek konkwiście w Ameryce Południowej.

Trzecia wyprawa

Kolejna wyprawa, na którą składało się 6 statków oraz 300 członków załogi, odbyła się w latach 1498–1500. Podczas trzeciej wyprawy Kolumb odkrył Trynidad oraz udało mu się dotrzeć do stałego lądu Ameryki Południowej.

Czwarta wyprawa

Podczas czwartej i ostatniej wyprawy, mającej miejsce w latach 1502–1504, Kolumb opłynął wschodnie wybrzeża Ameryki Środkowej, docierając aż do Przesmyku Panamskiego. Jeszcze przed wyprawami monarcha hiszpański nadał Kolumbowi tytuł – Wielkiego Admirała oraz wicekróla odkrytych ziem.

Krzysztof Kolumb - ostatnie lata życia, śmierć

Na skutek licznych intryg Kolumb utracił wszystkie zdobyte przywileje. Dwa lata po odbyciu swojej ostatniej wyprawy zmarł w zapomnieniu. Jego dzienniki oraz listy opublikowano dopiero czterysta lat po śmierci żeglarza – wydane w piętnastu tomach.

Polecamy również:

  • Odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba - data, historia

    Współcześnie za jedną z większych zasług władców Hiszpańskich – Ferdynanda oraz Izabeli, można by uznać fakt, iż nie odrzucili oni od razu projektu przedstawionego im przez człowieka, który w późniejszym czasie miał uwiecznić swoje nazwisko jako odkrywca Ameryki. Osobą tą będzie... Więcej »

  • Pozostałe wyprawy Krzysztofa Kolumba - trasy (mapa), opis

    Ze swojej pierwszej wyprawy żeglarz z Genui – Krzysztof Kolumb, powrócił do Hiszpanii w roku 1493. Po odkryciu wyspy w archipelagu Bahama oraz Kuby i Haiti, przywiózł ze sobą z powrotem kilku Indian, złoto oraz pozostałe zdobycze, które miały potwierdzić jego dokonanie – odkrycie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Ez
• 2025-04-07 14:53:18
AAAA
• 2025-04-06 10:59:03
,m
• 2025-04-06 09:43:25
gg
• 2025-04-04 16:49:00
Może być
• 2025-03-27 18:35:05