Krzysztof Kolumb - życiorys, dokonania, wyprawy

Po zakończeniu procesu rekonkwisty w roku 1492 na Półwyspie Iberyjskim, wyprawy morskie zaraz po Portugalczykach rozpoczęli również Hiszpanie. Ówcześni władcy – Ferdynand i Izabela, nie bez wątpliwości przystali na projekt genueńskiego żeglarza Krzysztofa Kolumba, który zaproponował zorganizowanie wyprawy do Chin oraz Indii. W odróżnieniu od wypraw portugalskich, Kolumb chciał płynąć w kierunku zachodnim. Ponieważ nie znał on prawidłowego, to jest dłuższego niż sądził promienia globu ziemskiego, a tym samym realnej odległości między Hiszpanią a Azją – dotarł na skutek swojego błędu w roku 1492 do Ameryki.

Krzysztof Kolumb prawdopodobnie urodził się w Genui w roku 1451. Był synem genueńskiego tkacza i drobnego kupca, dlatego też w młodości pracował w domu bankowym – pierwsze morskie podróże w celach handlowych. Jego pierwsze oceaniczne podróże skierowane były do Anglii, na Maderę oraz do Gwinei. Ponieważ jego plany dopłynięcia do Indii podróżując na zachód nie spotkały się z aprobatą w Portugali, w roku 1485 przeniósł się do Hiszpanii.

Krzysztof Kolumb – Dokonania

Pierwsza wyprawa Kolumba doszła do skutku w latach 1492 – 1493. Wraz z załogą złożona z niecałych stu osób, na trzech statkach – Santa Maria, Pinta, Nina, wypłynął w kierunku zachodnim. W pierwszej kolejności odkrył Morze Sargassowe, a następnie 12 października w roku 1492 dotarł do wyspy Guanahani położonej na Bahamach. Wyspa została nazwana przez niego San Salvador. Oprócz tego podczas pierwszej wyprawy odkrył również Kubę oraz Haiti.

Druga wyprawa została zorganizowana w latach 1493 – 1496. W jej toku Krzysztof Kolumb odkrył Dominikanę, Gwadelupę, Antiguę, Wyspy Dziewicze, Puerto Rico oraz Jamajkę. Wyprawa ta dała początek konkwiście w Ameryce Południowej.

Kolejna wyprawa, na którą składało się 6 statków oraz 300 członków załogi, odbyła się w latach 1498 – 1500. Podczas trzeciej wyprawy Kolumb odkrył Trynidad oraz udało mu się dotrzeć do stałego lądu Ameryki Południowej.

Podczas czwartej i ostatniej wyprawy, mającej miejsce w latach 1502 – 1504, Kolumb opłynął wschodnie wybrzeża Ameryki Środkowej, docierając aż do Przesmyku Panamskiego. Jeszcze przed wyprawami monarcha hiszpański nadał Kolumbowi tytuł – Wielkiego Admirała oraz wicekróla odkrytych ziem.

Na skutek licznych intryg Kolumb utracił wszystkie zdobyte przywileje. Dwa lata po odbyciu swojej ostatniej wyprawy zmarł w zapomnieniu. Jego dzienniki oraz listy opublikowano dopiero czterysta lat po śmierci żeglarza – wydane w piętnastu tomach.

Polecamy również:

  • Odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba - data, historia

    Współcześnie za jedną z większych zasług władców Hiszpańskich – Ferdynanda oraz Izabeli, można by uznać fakt, iż nie odrzucili oni od razu projektu przedstawionego im przez człowieka, który w późniejszym czasie miał uwiecznić swoje nazwisko jako odkrywca Ameryki. Osobą tą będzie... Więcej »

  • Pozostałe wyprawy Krzysztofa Kolumba - trasy (mapa), opis

    Ze swojej pierwszej wyprawy żeglarz z Genui – Krzysztof Kolumb, powrócił do Hiszpanii w roku 1493. Po odkryciu wyspy w archipelagu Bahama oraz Kuby i Haiti, przywiózł ze sobą z powrotem kilku Indian, złoto oraz pozostałe zdobycze, które miały potwierdzić jego dokonanie – odkrycie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44