Marco Polo (1254 – 1324) urodzony w Wenecji, uważany jest za jednego z najwybitniejszych średniowiecznych podróżników. W latach 1254 – 1269 jego ojciec wraz ze stryjem wyruszyli w podróż do Mongolii. Po swoim pobycie postanowili ponownie wyprawić się do tego kraju, co udało im się zrealizować w roku 1271. W drugą podróż Polowie zabrali ze sobą Marco. Wyprawy Marco Polo zostały spsiane przez Rustichella z Pizy w książce znanej jako „Opisanie Świata”.
Marco Polo – Dokonania
Marco Polo wraz z ojcem Nicolo oraz stryjem Matteo wyruszyli z misją od ówczesnego papieża Grzegorza X do wielkiego chana mongolskiego – Kubilaja. Polowie swoją podróż rozpoczęli od portów Morza Śródziemnego do Akki (Palestyna).
Następnie dalsze etapy podróży przebyli lądem przez Anatolię, Persje oraz Azję Środkową. Po trzyletniej wyprawie dotarli do Shangtu, który stanowiło letnią rezydencje wielkiego chana, kolejno do ówczesnego Pekinu. Chiny bowiem w tamtejszym czasie zostały podporządkowane przez Kubilaja.
Wielki chan na tyle upodobał sobie osobę Marco, że wysyłał go w misje nie tylko na obszarze kraju ale również za granice. Polowie przebywali na terenie Chin przez okres siedemnastu lat – z czego Marco był nawet zarządcą prowincji Yangzhou przez trzy lata.
W drogę powrotną do ojczyzny wyruszyli w roku 1292. Przesuwali się wzdłuż wybrzeża Chin, Półwyspu Indochińskiego, Sumatry, Cejlonu oraz Indii. Drogą morską dotarli do Ormuzu – cieśniny na Oceanie Indyjskim. Następnie dalsze etapy podróży przebyli lądem – przez Iran do Trapezuntu (południowo – wschodnie wybrzeże Morza Czerwonego). Stamtąd dotarli w pierwszej kolejności do Konstantynopolu, a następnie do rodzinnej Wenecji. Ich podróż z Państwa Środka zakończyła się w roku 1295.
W roku 1296 doszło do walki pomiędzy statkami handlowymi Wenecji oraz Genui. W potyczce brał udział również Marco Polo. Dostał się w toku walk do niewoli, a następnie został osadzony w genueńskim więzieniu. Tam też podyktował sprawozdanie nie tylko z wyprawy do Chin, ale również informacje o pozostałych krajach – Japonii, Madagaskarze oraz Etiopii.
Po wypuszczeniu z więzienia, resztę życia Marco Polo spędził w Wenecji. Dzięki jego relacjom rozbudziło się zainteresowanie Dalekim Wschodem wśród europejczyków. Ponad to jego wyprawy wpłynęły znacząco na rozwój średniowiecznej kartografii.