Marco Polo - podróż do Chin, wyprawy, trasy

Ojciec Marco Polo – Nicolo oraz jego stryj Matteo byli zamożnymi kupcami, którzy prowadzili handel ze Wschodem. W roku 1255 udali się na swoją pierwszą wyprawę do Azji. Dotarli do Chin w roku 1266, które ówcześnie rządzone były przez mongolską dynastie Yuan. Powrócili z Państwa Środka jako wysłannicy wielkiego chana – Kubilaja. Ten ostatnim przekazał przez nich listy do papieża, z prośbą o wysłanie wykształconych ludzi, którzy mogli by nauczać Mongołów o zachodnim świecie. W roku 1271 Polowie wyruszyli w swoją drugą podróż, zabierając ze sobą Marco.

Marco Polo – Podróże

Polowie opuścili rodziną Wenecję w roku 1271, kierując się do Akki w Palestynie. Ponieważ w ówczesnym czasie konklawe wciąż nie wybrało nowego biskupa Rzymu, Nicolo oraz Matteo nie mogli spełnić prośby Kubilaja chana. Ich dalsza podróż została dodatkowo wstrzymana na skutek wybuchu rebelii w imperium mongolskim. 1 września tego samego roku wybrano nowego papieża – Grzegorza X, który chcąc wykorzystać możliwość propagowania chrześcijaństwa w Chinach, kazał zawrócić podróżnika z powrotem do Akki.

Następnie Marco wraz z ojcem i stryjem udali się do Armenii, z której chcieli dostać się do Afganistanu. W pierwszej kolejności dotarli do Mosulu, a później do ośrodka handlowego Kerman. Po przeprawie przez pustynie Iranu osiągnęli ostatecznie Afganistan.

Z Badachszanu – położonego w dzisiejszym Afganistanie, udali się do prowincji Wachan. Następnie czekała ich przeprawa przez góry Pamir, które pokonawszy dotarli do miasta Hotan. W tym miejscu Marco Polo miał okazję po raz pierwszy zapoznać się z buddyzmem.

Kolejno przeprawili się przez pustynie Takla Makan, docierając do prowincji Tangut, a następnie dotarli do sąsiedniego Komulu. Stąd wyruszyli do miasta Zhangye, w którym mieli spędzić przeszło rok. Na dwór Kubilaja chana Polowie dotarli w roku 1275.

W Państwie Środka Marco spędził siedemnaście lat. W tym czasie dzięki sympatii i zaufaniu jakim darzył go wielki chan, udawał się w liczne podróże jako emisariusz Kubilaja. Jego pierwsza wyprawa odbyła się do oddalonego o 6 miesięcy drogi od Pekinu – Junnanu.

W kolejnych wyprawach Marco miał dotrzeć do dzisiejszego – Tybetu, Birmy oraz Wietnamu. Podczas tych wypraw zetknął się z praktykami nieznanymi w ówczesnej Europie jak np. tatuaże oraz zetknął się ze wcześniej nieznanymi zwierzętami jak tygrysy i krokodyle.

Pomimo, iż Marco odwiedził wiele miast w Chinach, największe wrażenie zrobiło na nim dzisiejsze – Hangzhou. Miejsce to zostało uznane przez podróżnika jak najwspanialsze miasto na świecie. Ówcześnie ten ośrodek miejski stanowił najlepiej rozwinięte cywilizacyjnie miejsce w Państwie Środka, liczące ponad półtora miliona mieszkańców.

Marco jako pierwszy europejczyk przekazał informacje o kraju kwitnącej wiśni – Japonii. Zapiski o tym kraju pozostawione przez wenecjanina – próby inwazji wielkiego chana, stanowiły przez kilka następnych stuleci jedyne źródło historyczne.

Ostatnie dwie wyprawy przed wyruszeniem z powrotem do rodzinnej Wenecji, Marco Polo odbył na Jawę oraz do Indii. Pierwszy z obszarów – podobnie do Japonii, znalazł się na celowniku Kubilaja, który zamierzał go podbić. Marco był pierwszych europejczykiem, który opisał nie tylko próby podboju ale i sam kraj. Natomiast podczas wyprawy dyplomatycznej do Indii, Marco oprócz opisu obszarów dzisiejszych Indii, pozostawił również zapiski dotyczące pozostałych krajów leżących nad Oceanem Indyjskim.

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 5 =
GabiMabi
2020-03-22 15:13:23
Takie proste
Marco Polo
2019-05-14 16:08:59
walić geografie matma lepsza
Ostatnio komentowane
adł w końcu stoła, Podparł się w boki jak basza: »Hulaj dusza! hulaj!« woła, Ś...
 Jedzą, piją, lulki palą, Tańce, hulanka, swawola; Ledwie karczmy nie rozwalą, Cha, cha! chi, chi! hejża! hola!  Twardowski si • 2020-09-23 09:50:19
dzięki wielkie!
xayoo • 2020-09-21 12:24:47
Dzk , bardzo pomocne
bobas • 2020-09-16 17:40:29
kocham Polską literatórę
tgyfvg • 2020-09-15 11:00:30
nom fajne
123445676878 • 2020-09-14 18:20:58