Pozostałe wyprawy Krzysztofa Kolumba - trasy (mapa), opis

Ze swojej pierwszej wyprawy żeglarz z Genui – Krzysztof Kolumb, powrócił do Hiszpanii w roku 1493. Po odkryciu wyspy w archipelagu Bahama oraz Kuby i Haiti, przywiózł ze sobą z powrotem kilku Indian, złoto oraz pozostałe zdobycze, które miały potwierdzić jego dokonanie – odkrycie nowych ziem. W Hiszpanii zainteresowanie wyprawą ówcześnie sięgnęło zenitu, a sam Kolumb został przyjęty przez parę królewską – Ferdynanda oraz Izabele w Barcelonie.

W efekcie bardzo szybko zorganizowano drugą wyprawę. Podczas pierwszej wyprawy Kolumb miał do dyspozycji 90 osobową załogę i trzy statki. Druga natomiast wyprawa został zorganizowana z dużo większym rozmachem – kilkanaście statków oraz ponad 1000 osób, w tym również duchowni i urzędnicy.

Dodatkowo wyprawa została wyposażona w broń, zapasy żywności, zwierzęta domowe oraz nasiona roślin, które miały być uprawiane na nowo w odkrytych obszarach. Wszystko to wskazywało na rozpoczęcie przez Hiszpanów polityki osiedleńczej.

Wyprawa wyruszyła 3 września w roku 1493 w kierunku Wysp Kanaryjskich. W toku podróży oprócz kilku mniejszych wysp odkryto Porto Rico. Po dotarciu na Kubę oraz Haiti założono osiedla. W maju kolejnego roku odkryto poza tym Jamajkę. Niestety efekty drugiej wyprawy zostały zakłócone poprzez nie tylko część niezadowolonej załogi ale również w samej Hiszpanii, gdzie zaczęto podawać pod wątpliwość sens i opłacalność wypraw Kolumba. Powrót z drugiej wyprawy nastąpił w połowie roku 1496.

Trzecia wyprawa, która miała miejsce w latach 1498 – 1500, zakończyła się nie po myśli Kolumba. Tym razem obrał on inną trasę – wzdłuż wybrzeży Afryki aż do Wysp Zielonego Przylądka, a następnie przez Atlantyk. W efekcie wypraw osiągnęła obszary dzisiejszej Wenezueli – ujście rzeki Orinoko. Tam też odkryto wyspę, której nadano nazwę Świętej Trójcy – Trynidad.

Jednocześnie dwór hiszpański postanowił wysłać na Hiszpaniolę (Haiti) jednego z rycerzy, który miał zaprowadzić tam porządek. W tym samym kierunku zmierzał również Kolumb. Rycerz ten o imieniu Francisco Bobadilla otrzymał specjalne pełnomocnictwa. W skutek tych wydarzeń Kolumb powrócić ze swoje trzeciej wyprawy zakuty w kajdany.

W Hiszpanii para królewska szybko starała się załagodzić całą sytuacje. Krzysztof Kolumb otrzymał nagrodę i nie odebrano mu tytułu admirała. Ostatnia czwarta wyprawa wyruszyła w roku 1502. Ponownie Kolumb dotarł na Hiszapniolę, jednak nie został tam przyjęty przez nowego gubernatora. W tej sytuacji zdecydował się pożeglować wzdłuż wybrzeży Ameryki Środkowej – od Zatoki Honduraskiej do Panamy. Niestety dla całej wyprawy statki ugrzęzły na mieliźnie niedaleko Jamajki.

Kolumbowi udało się ostatecznie powrócić do Hiszpanii w roku 1504. Jednak tym razem wrócił bez żadnych znaczących zdobyczy. Tym samym jego wyprawy przestały wzbudzać jakikolwiek entuzjazm. On sam osiadł w Sewilli, gdzie zmarł w roku 1506.

Polecamy również:

  • Odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba - data, historia

    Współcześnie za jedną z większych zasług władców Hiszpańskich – Ferdynanda oraz Izabeli, można by uznać fakt, iż nie odrzucili oni od razu projektu przedstawionego im przez człowieka, który w późniejszym czasie miał uwiecznić swoje nazwisko jako odkrywca Ameryki. Osobą tą będzie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24