Elżbieta Piotrowna Romanowa (1709-1762), córka cara Piotra I Wielkiego (1689-1725) objęła władzę za sprawą przewrotu pałacowego, w którym wystąpiła ona przeciwko niemieckim wielkorządcom, którzy sprawowali regenturę nad, nieletnim wówczas, Iwanem VI (1740-1764).
Cechą charakteryzującą rządy Elżbiety było znaczne rozszerzenie przywilejów szlachty, która zyskała możliwość zsyłania chłopów, dla niej pracujących, na Syberię. Miało to służyć zasiedleniu oraz zagospodarowaniu tamtych terenów. Oprócz tego zniesiono, liczne wówczas, wewnętrzne cła, które hamowały handel.
Oprócz rozwoju kultury i oświaty, również charakterystycznego dla rządów Elżbiety, rozwinęła się też architektura, czego dowodem była budowa Pałacu Zimowego, która przypadła na lata 1754-1762.
W 1751 roku caryca wydała rozporządzenie zakazujące stosowania tortur oraz znoszące karę śmierci.
To za panowania Elżbiety Rosja zaangażowała się w wojnę siedmioletnią (1756-1763), w trakcie której zmarła, wyznaczając już wcześniej swego następcę – Piotra III (1728-1762) – który zarządził odwrót wojsk rosyjskich z frontu. Było to spowodowane prawdopodobnie sympatią nowego władcy do Prus.
Z racji pochodzenia władcy (książę Holsztynu) jego działania zaczęły koncentrować się na rozpętaniu wojny z Danią, by odzyskać swoje księstwo. Ta propruska orientacja władcy poskutkowała konfliktem z rosyjską szlachtą. Po półrocznych rządach car Piotr III został obalony w wyniku przewrotu pałacowego, który zainicjowała jego żona – Katarzyna II (1729-1796), po czym umieszczono go w areszcie, gdzie wkrótce zmarł.
Elżbieta Romanow i Piotr III Romanow - rządy, polityka wewnętrzna i zewnętrzna
Polecamy również:
-
Caryca Katarzyna II - biografia, panowanie. Absolutyzm w Rosji Katarzyny II i jego konsekwencje
Katarzyna II, czyli Sophia Augusta Anhalt-Zerbst przyszła na świat 2.05.1729 roku w Szczecinie jako córka księcia Christiana Augusta von Anhalt-Zerbst (1690-1747) z dynastii askańskiej oraz Joanny Elżbiety z dynastii holsztyńskiej. W stosunkowo młodym wieku została ona wybrana na żonę dla przyszłego... Więcej »
-
Osiągnięcia i reformy Katarzyny II w Rosji
Katarzyna II dała się poznać Rosji jako władczyni silna, bezwzględna, ale jednocześnie wybitnie utalentowana. Miała ona też na pewno wizję państwa, którą konsekwentnie realizowała – chciała ona doprowadzić do przekształcenia Rosji w duchu absolutyzmu oświeconego, z osobą władcy jako postaci dominującej... Więcej »
-
Wojny rosyjsko-tureckie w XVIII w. - przyczyny, najważniejsze wydarzenia, skutki
Od samego początku istnienia Caratu, kolejni rosyjscy władcy opierali swoją władzę na bizantyjskich tradycjach i widzeniu Moskwy jako „trzeciego Rzymu”. Z tego samego powodu, jednym z najbardziej prestiżowych i długofalowych celów Rosji było odzyskanie Bizancjum. Rosyjscy władcy w różnych... Więcej »
-
Ekspansja Rosji w Azji Środkowej i na Kaukazie
W XVIII wieku Rosja carska, zreformowana przez cara Piotra I Wielkiego, stała się potęgą na skalę europejską, zdolną do podjęcia jednoczesnej ekspansji w wielu kierunkach. Mimo że głównymi celami kolejnych rosyjskich władców był „marsz” w stronę Europy Zachodniej i zdobycie... Więcej »