Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bitwa pod Grunwaldem – data, opis, przebieg

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bitwa pod Grunwaldem była jedną z największych bitew w epoce średniowiecza. Miała miejsce 15 lipca 1410 roku. Na stałe zapisała się w świadomości Polaków jako największe zwycięstwo w historii naszego państwa.

Przed bitwą

15 lipca, około godziny ósmej, król Jagiełło wysłuchiwał dwóch mszy świętych. W tym czasie wojska litewskie szykowały się do bitwy na prawym skrzydle, a polskie na lewym i w centrum. Krzyżacy rozbili obóz pod wsią Grunwald. Swoje namioty ubezpieczyli powiązanymi przez łańcuchy wozami. Nie dostrzegli ukrywających się zaroślach polsko-litewskich oddziałów.

Jagiełło wysłuchał kolejnych mszy i dokonał pasowania na rycerzy. Krzyżacy, którzy nie dostrzegali wojsk wroga, bali się zasadzki i nie zdecydowali się na atak. Do polskiego obozu wysłano dwóch herodów. Wręczyli oni Jagielle i wielkiemu księciu Witoldowi dwa nagie miecze. Zadeklarowali także możliwość wycofania się wojsk krzyżackich tak, aby Polacy i Litwini mogli wyjść na pole walki. Miecze przyjęto, ale kąśliwą uwagę przemilczano.

Przebieg bitwy pod Grunwaldem

Książę Witold pozostał przy swoich rycerzach, natomiast Jagiełło z niewielkim oddziałem udał się na pobliskie wzniesienie, aby móc oglądać przebieg wydarzeń.

Polecamy również:

  • Wielka wojna z Zakonem krzyżackim - przebieg (streszczenie)

    W roku 1407 wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego został wybrany przez dostojników zakonnych – Ulrich von Jungingen. Podobno jego poprzednik – Konrad V von Jungingen, który był równocześnie jego bratem, ostrzegał przed jego wyborem ze względu na jego wojowniczy charakter. Ulrich był... Więcej »

  • I pokój toruński (1411) - postanowienia

    Bezpośrednią przyczyną wybuchu wojny z Zakonem Krzyżackim w latach 1409 – 1411, był wybuch antykrzyżackiego powstania na Żmudzi oraz poparcie, jakie wówczas udzielił mu książę litewski Witold. Jesienią tego samego roku Zakon wypowiedział Polsce wojnę i zajął ziemie dobrzyńską. Więcej »

  • Zawisza Czarny z Garbowa – życiorys, sobór w Konstancji

    Zawisza Czarny to jeden z najbardziej znanych polskich rycerzy. Był zwycięzcą wielu turniejów rycerskich, symbolem cnót rycerskich, uczestnikiem bitwy pod Grunwaldem i jednym z najbardziej zaufanych ludzi Władysława Jagiełly. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =