Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bitwa pod Grunwaldem – data, opis, przebieg

Bitwa pod Grunwaldem była jedną z największych bitew w epoce średniowiecza. Miała miejsce 15 lipca 1410 roku. Na stałe zapisała się w świadomości Polaków jako największe zwycięstwo w historii naszego państwa.

Przed bitwą

15 lipca, około godziny ósmej, król Jagiełło wysłuchiwał dwóch mszy świętych. W tym czasie wojska litewskie szykowały się do bitwy na prawym skrzydle, a polskie na lewym i w centrum. Krzyżacy rozbili obóz pod wsią Grunwald. Swoje namioty ubezpieczyli powiązanymi przez łańcuchy wozami. Nie dostrzegli ukrywających się zaroślach polsko-litewskich oddziałów.

Jagiełło wysłuchał kolejnych mszy i dokonał pasowania na rycerzy. Krzyżacy, którzy nie dostrzegali wojsk wroga, bali się zasadzki i nie zdecydowali się na atak. Do polskiego obozu wysłano dwóch herodów. Wręczyli oni Jagielle i wielkiemu księciu Witoldowi dwa nagie miecze. Zadeklarowali także możliwość wycofania się wojsk krzyżackich tak, aby Polacy i Litwini mogli wyjść na pole walki. Miecze przyjęto, ale kąśliwą uwagę przemilczano.

Przebieg bitwy pod Grunwaldem

Książę Witold pozostał przy swoich rycerzach, natomiast Jagiełło z niewielkim oddziałem udał się na pobliskie wzniesienie, aby móc oglądać przebieg wydarzeń.

Zobacz również

 • Wielka wojna z Zakonem krzyżackim - przebieg (streszczenie)

  W roku 1407 wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego został wybrany przez dostojników zakonnych – Ulrich von Jungingen. Podobno jego poprzednik – Konrad V von Jungingen, który był równocześnie jego bratem, ostrzegał przed jego wyborem ze względu na jego wojowniczy charakter. Ulrich był bowiem zwolennikiem agresyw...

  Więcej
 • I pokój toruński (1411) - postanowienia

  Bezpośrednią przyczyną wybuchu wojny z Zakonem Krzyżackim w latach 1409 – 1411, był wybuch antykrzyżackiego powstania na Żmudzi oraz poparcie, jakie wówczas udzielił mu książę litewski Witold. Jesienią tego samego roku Zakon wypowiedział Polsce wojnę i zajął ziemie dobrzyńską.

  Więcej
 • Zawisza Czarny z Garbowa – życiorys, sobór w Konstancji

  Zawisza Czarny to jeden z najbardziej znanych polskich rycerzy. Był zwycięzcą wielu turniejów rycerskich, symbolem cnót rycerskich, uczestnikiem bitwy pod Grunwaldem i jednym z najbardziej zaufanych ludzi Władysława Jagiełly.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28