Salvador Dali - biografia i obrazy

Salvador Dali biografia
Salvador Dali (1934)

Salvador Dali urodził się w 1904 roku w Figueres w Hiszpanii. Miał wielki talent plastyczny, już w wieku kilkunastu lat zaczął publicznie wystawiać swoje prace w Teatrze Figueras. Studiował w Królewskiej Akademii Sztuki w Madrycie, jednak nigdy jej nie ukończył. Wszedł jednak w środowisko awangardowych artystów – poznał Luisa Bunuela i Federica Garcia Lorkę.

W 1927 roku Dali wyjechał do Paryża, gdzie spotkał się z Picassem. Rok później na stałe zamieszkał we Francji i dołączył do grupy surrealistów. W 1928 roku wraz z Luisem Bunuelem nakręcił słynny film pt.: „Pies andaluzyjski”, który stanowi klasyczną pozycję kina nadrealizmu.

W 1929 roku Dali zakochał się w Gali (Helenie Diakonovej), żonie Paula Eluarda, która była również miłością Maxa Ernsta. Rosyjska emigrantka zostawiła swojego męża i wyszła za Dalego. Gala była wielką muzą artysty, jego wierną towarzyszką i oparciem. To ona organizowała jego najważniejsze wystawy.

Już na początku lat 30. twórczość Dalego stała się znana w Stanach Zjednoczonych. W 1934 roku malarz został wykluczony z grupy surrealistów ze względu na swoje sympatie faszystowskie. Lata II wojny światowej Dali spędził w Nowym Jorku. Malował portrety słynnych osób, np. Heleny Rubinstein. Współpracował również z Alfredem Hitchcockiem, Waltem Disneyem, a także z Coco Chanel, dla której wykonywał biżuterię.

W 1948 roku Dali wraz z żoną wrócił do Europy, mieszkał we Francji i w Hiszpanii. W 1974 roku założył muzeum – Teatro Museo Dali – w hiszpańskim mieście Figueres. W 1982 roku malarz przeżył śmierć ukochanej Gali.

Salvador Dali zmarł w 1989 roku.

Salvador Dali - charakterystyka twórczości

Salvador Dali to jeden z najsłynniejszych artystów XX wieku, przede wszystkim malarz, ale również rzeźbiarz, projektant biżuterii i reżyser filmowy. Opublikował dwie książki biograficzne: „Sekretne życie Salvadora Dali” i „Dziennik geniusza”.

Już w wieku 10 lat zaczął naukę rysunku, a w swoich wczesnych pracach inspirował się impresjonizmem. Jego początkowe obrazy to głównie pejzaże i martwe natury. Prawdziwym przełomem w twórczości Dalego było związanie się z grupą paryskich surrealistów, a także poznanie pięknej Gali, która stała się jego muzą.

Inspirację dla jego obrazów stanowiły sny i marzenia, a także ludzka podświadomość. Pierwszym surrealistycznym obrazem Dalego było dzieło „Miód jest słodszy od krwi” (1928). Dali opracował własną niezależną metodę malarską, którą nazywał techniką „paranoiczno-krytyczną”. Uważał, że dzieło powinno być ekspresją wewnętrznych przeżyć malarza i inspirować się irracjonalnymi skojarzeniami, które jednak autor w pewien sposób porządkuje, nadając im artystyczny kształt i wyraz.

W malarstwie Dalego mamy do czynienia z przedmiotami o rozlanych, nieforemnych kształtach, wywodzących się niejako ze sfery snu. Częstym motywem jego prac był zegar, przypominający dziwaczny naleśnik („Zegary”, „Uporczywość pamięci”). Dalego fascynował problem czasu i jego subiektywnego odczuwania, nawiązywał do teorii względności Alberta Einsteina.

Za pomocą surrealistycznych środków artysta potrafił mistrzowsko oddać nastrój niepokoju i lęku (np. „Miękka konstrukcja z gotowaną fasolką, czyli przeczucie wojny domowej”). Oczywiście stałym motywem jego dzieł była również Gala („Galatea”, „Moja żona nago”, „Gala i tygrysy”). W wielu dziełach Dalego obecne były również motywy religijno-mistyczne, np. „Chrystus świętego Jana od Krzyża”.

Polecamy również:

 • Płonąca żyrafa - opis, interpretacja i analiza obrazu

  „Płonąca żyrafa” to dzieło utrzymane w estetyce surrealizmu. Tytułowe zwierzę znajduje się w dalekim tle obrazu, tymczasem na pierwszym planie artysta umieścił monstrualną postać przypominającą kobiecy szkielet. Posiada ona ogromne rozmiary, z jej klatki piersiowej wysuwa się szuflada, podobnie jak z... Więcej »

 • Trwałość pamięci - opis, interpretacja i analiza obrazu

  „Trwałość pamięci” to jedno z najsłynniejszych dzieł Salvadora Dalego, które powstało w 1931 roku. Obraz przedstawia trzy dziwaczne zegary o rozlanych, naleśnikowatych kształtach. Więcej »

 • Oblicze wojny - opis, interpretacja i analiza obrazu

  „Oblicze wojny” to obraz namalowany przez Salvadora Dalego w 1940 roku. Zarówno tytuł, jak i kontekst historyczny odsyłają do konkretnego wydarzenia, jakim była II wojna światowa. Jednocześnie jednak mamy tu do czynienia z uniwersalną alegorią każdego konfliktu zbrojnego. Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 1 + 5 =
Imię/nick
2021-04-22 06:34:14
Kompletnie nie rozumiem
ivany
2020-04-01 08:22:17
:)
kakao
2020-04-01 08:21:27
pomógł mi z zadaniem domowym :)))
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42