Muzyka dwudziestolecia międzywojennego - cechy, kierunki, przedstawiciele, dzieła

Muzyka okresu dwudziestolecia, podobnie jak inne dziedziny sztuki, zostaje zdominowana przez nurty awangardowe. Mamy tutaj do czynienia z opozycją wobec tradycyjnych form i emocjonalną ekspresją. W tym czasie dochodzi do rozkwitu nowo powstałych gatunków muzycznych takich jak jazz i blues. Ponadto wielkimi twórcami muzyki w międzywojniu są Igor Strawiński, Aleksander Skriabin i Karol Szymanowski.

Jazz

Jazz to gatunek, który kształtował się jeszcze przed I wojna światową, a jego kolebką był Nowy Orlean w Ameryce Północnej. Inspiracją dla jazzu były murzyńskie pieśni religijne, a także utwory opowiadające o codzienności amerykańskich robotników. Gatunek ten zrodził się zatem jako muzyka folkowa, nawiązująca do orkiestr dętych.

Louis Armstrong
Louis Armstrong (1901-1971)

 

Najważniejszymi instrumentami były tu: gitara, trąbka, puzon i klarnet, później zaś swoistym symbolem jazzu stał się saksofon. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest obecność podstawowej linii melodycznej, wokół której powstają wariacje i improwizacje instrumentalne.

W latach 20. głównym ośrodkiem jazzu było Chicago. Zaś w latach 30. w obrębie gatunku wyodrębnił się swing. Słynni jazzmani to Louis Armstrong (który wprowadził charakterystyczną jazzową technikę śpiewu zwaną scatem, polegającą na śpiewaniu nic nieznaczących samogłosek ) i jego zespoły „Hot five”, „Hot seven”, a także: Billie Holiday, Benny Goodman, Duke Ellington.

Blues

Bessie Smith
Bessie Smith (1894-1937)

Blues to gatunek muzyczny, który podobnie jak jazz ukształtował się na południu Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. Powstał on z muzyki afroamerykańskiej, śpiewów niewolników przy pracy na wielkich plantacjach. Nazwa wywodzi się od słowa „blue”, które w języku angielskim (oprócz koloru niebieskiego) oznacza smutek, depresję.

Blues to zatem muzyka smutku i melancholii, operująca spokojną tonacją melodyczną. Tematyka utworów bluesowych oscyluje wokół miłości, śmierci, samotności. Pierwotnym instrumentem bluesowym było banjo, dziś są to gitara i ustna harmonijka. Najważniejszy chwyt muzyczny tego gatunku to synkopa. Główni przedstawiciele bluesa byli Bessie Smith czy Lemon Jefferson.

Igor Strawiński, Aleksander Skriabin, Karol Szymanowski

W muzyce poważnej prym wiedli Rosjanie: Igor Strawiński i Aleksander Skriabin.

Strawiński był słynnym kompozytorem i pianistą. Jego twórczość przechodziła kilka znaczących przemian: od fascynacji muzyką rosyjską (np. Piotra Czajkowskiego) przez neoklasycyzm, aż po fazę dodekafoniczną. Strawiński dobrze czuł się w formach monumentalnych, tworzył symfonie („Symfonie instrumentów dętych”, „Symfonia psalmów”), koncerty („Koncert fortepianowy”, „Capriccio”), a przede wszystkim słynną muzykę do baletów („Pocałunek wieszczki”, „Ognisty ptak”, „Pietruszka”, „Święto wiosny”, „Pulcinella”).

Aleksander Skriabin to natomiast ekspresjonista, operujący akordami dysonansowymi. Twórca ten dążył do syntezy muzyki i koloru (np. koncert „Prometeusz”) poprzez zastosowanie świetlnego fortepianu.

Muzyka poważna dwudziestolecia to również wielkie opery Karola Szymanowskiego inspirowane góralskim folklorem („Hagith”, „Król Roger”, „Harnasie”).

Polecamy również:

  • Igor Strawiński - biografia i twórczość

    Igor Strawiński urodził się w 1882 roku w Oranienbaumie, w okolicach Petersburga. Kompozytor miał polskie korzenie, ale czuł się Rosjaninem. Studiował prawo na uniwersytecie w Petersburgu i jednocześnie uczył się śpiewu pod kierunkiem Rimskiego-Korsakowa. W 1905 roku wziął ślub z Katariną Nosenko. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 2 + 4 =
liamowa1234
2018-09-07 05:07:26
Bardzo przydatne;D
BubelPL
2015-01-04 16:30:34
pomogło
Ostatnio komentowane
1
• 2022-12-07 17:12:14
Śkad wziął się taki wynik?
• 2022-12-05 21:24:47
Ok
• 2022-12-05 13:53:43
ok
• 2022-12-02 16:29:38
dzięki
• 2022-11-28 16:21:19