Frida Kahlo - biografia i obrazy

Frida Kahlo (właściwe nazwisko: Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderon) urodziła się w 1907 roku w Coyoacan w Meksyku. Jej ojciec był z pochodzenia niemieckim Żydem, który wyemigrował do Ameryki, matka miała korzenie indiańskie. Malarka stworzyła wokół swoich narodzin legendę twierdząc, że urodziła się w 1910 roku, czyli w trakcie rewolucji meksykańskiej. Ze względu na swoje komunistyczne poglądy chciała bowiem uchodzić za dziecię nowego Meksyku.

W wieku 6 lat malarka zachorowała na polio, co spowodowało u niej widoczne kalectwo (wadę postawy i trudności z poruszaniem się). W 1925 roku Frida przeżyła bardzo poważny wypadek (zderzenie autobusu i tramwaju), co znacznie pogorszyło jej kondycję fizyczną. Malarka przeszła kilkadziesiąt skomplikowanych operacji i przez całe życie odczuwała skutki wypadku, między innymi cierpiała na bezpłodność. Początkowo kształciła się w kierunku medycznym, jednak później zrezygnowała z niego dla malarstwa.

Zaczęła od tworzenia oryginalnych i ekspresyjnych autoportretów. W 1927 roku malarka poznała znanego meksykańskiego malarza Diego Riverę, który znacząco wpłynął na jej styl. W 1929 roku Frida i Diego zostali małżeństwem. Związek był niezwykle burzliwy, w 1939 roku skończył się nawet rozwodem, jednak rok później odbył się kolejny ślub. Oboje małżonkowie miewali liczne romanse, Frida była biseksualna (była kochanką między innymi Lwa Trockiego i Josephine Baker). Małżeństwo miało zdecydowanie lewicowe poglądy. W 1937 roku w ich domu przez jakiś czas ukrywał się Lew Trocki z żoną.

W 1938 r. na zaproszenie Andre Bretona malarka przybyła na wystawę do Paryża, a jej obraz „The Frame” został zakupiony przez Luwr. W tym samym roku odbyła się nowojorska ekspozycja dzieł malarki. Od 1950 roku, po kolejnych operacjach kręgosłupa, Kahlo przestała chodzić. Zmarła w 1954 roku. W jej domu (zwanym Niebieskim Domem) znajduje się obecnie muzeum artystki.

Frida Kahlo - twórczość

Frida Kahlo to najsłynniejsza meksykańska malarka, która w swojej twórczości inspirowała się rodzimym folklorem, własną biografią, a także elementami surrealizmu.

Malarstwa Fridy nie sposób oddzielić od jej barwnej biografii. Można powiedzieć, że to właśnie dzięki bogatemu życiu Kahlo zyskała światową sławę. Była bodajże pierwszą kobietą-artystką, która odważyła się złamać obyczajowe tabu i pokazać brutalną prawdę o kobiecości, zwłaszcza w jej wymiarze cielesnym. Nie wahała się również poruszać tematów homoerotycznych.

Frida Kahlo biografia
Frida Kahlo i Diego Rivera
Frida Kahlo biografia
Frida Kahlo (1932)

Kahlo zaczęła malować pod wpływem tragicznego wypadku i stała się jedną z najbardziej znanych portrecistek na świecie. Zyskała też rangę jednej z głównych ikon współczesnych ruchów feministycznych. W swoich pracach dotykała problemów kobiecej tożsamości, kwestii ciała, pragnień erotycznych i macierzyńskich. Jej dzieła stanowią oryginalne połączenie brutalnego naturalizmu z prostotą, prymitywizmu i fantastyki.

Ulubionym tematem artystki była ona sama. Malarstwo Kahlo stanowi osobliwą kronikę jej życia, a także życia bliskich jej osób („Frida i Diego Rivera”, „Moi dziadkowie, moi rodzice i ja”). Frida przedstawiała własną ułomność („Wspomnienie otwartej rany”), a także tak intymne wydarzenia jak poronienie ciąży czy własne narodziny („Moje narodziny”, „Szpital Henry’ego Forda”). Nawet malowane przez nią martwe natury epatowały oczywistą symboliką seksualną.

Kahlo nie uciekała od tematyki cierpienia i bólu, demaskowała zarówno fizyczne, jak i duchowe dolegliwości człowieka (lęki, obsesje, pragnienia). Częstym motywem jej obrazów była małpa („Autoportret z małpami”). Uważa się również, że jej twórczość zainicjowała realizm magiczny. Z pewnością jest to niezwykle szczere i poruszające świadectwo cierpienia oraz kobiecości.

Polecamy również:

  • Dwie Fridy - opis, interpretacja i analiza obrazu

    Obraz „Dwie Fridy” został namalowany przez Fridę Kahlo w 1939 roku, po rozwodzie z mężem, Diego Riverą. Widać na nim dwie bliźniacze postaci siedzących na ławce kobiet. Kobiety trzymają się za ręce, a ich serca są połączone wspólną aortą. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 2 =
Nikola
2018-04-18 07:12:39
Ekstra
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43