Dwie Fridy - opis, interpretacja i analiza obrazu

Dwie Fridy - opis

Obraz „Dwie Fridy” został namalowany przez Fridę Kahlo w 1939 roku, po rozwodzie z mężem, Diego Riverą. Widać na nim dwie bliźniacze postaci siedzących na ławce kobiet. Kobiety trzymają się za ręce, a ich serca są połączone wspólną aortą.

Postaci (autoportrety Fridy) odróżnia strój, a także atrybluty. Jedna z nich – ubrana w białą koronkową sukienkę – trzyma w ręku zakrwawione nożyczki. Jej serce widoczne przez ubranie, jest zranione. Widocznie sama rozcięła ten organ oraz przecięła aortę łączącą ją z kobietą siedzącą obok.

Druga z bohaterek ma na sobie kolorowy strój: granatową bluzkę ze złotym pasem i zieloną spódnicę, w ręce trzyma zaś mały amulet. W tle widać intensywnie granatowe niebo, na którym zbierają się chmury.

Dwie Fridy - interpretacja i analiza

Obraz Kahlo jest wizualną analizą uczuć, jakie towarzyszyły malarce po rozstaniu z mężem. Zasadę kompozycji dzieła stanowi gra podobieństwa i kontrastu. Można przypuszczać, że mamy tu do czynienia z konfrontacją wizerunku Fridy z przeszłości z jej obrazem teraźniejszym. Kobieta ubrana w kolorowy strój ze zdrowym sercem to alegoria duchowego stanu malarki przed rozstaniem z Diegiem. Jest to osoba spełniona i szczęśliwa, co podkreślają barwy jej stroju, a także trzymany w ręce amulet, który symbolizuje sprzyjający los.

Malarka odwołuje się tutaj do rodzimej obyczajowości i folkloru Meksyku, gdzie magia odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu uczuciowego życia człowieka. Bez amuletów kobieta nie może zapewnić sobie miłości kochanka. Każde jej działanie muszą wesprzeć siły nadprzyrodzone.

Z kolei druga Frida to kobieta po przejściach. W jej ręce nie ma już magicznego amuletu, są za to ostre nożyczki, którymi zadaje sobie ból. Po pierwsze – rani swoje serce. Poza tym przecina aortę łączącą ją z sobą z przeszłości.

Dwie postaci służą Kahlo do ukazania jej ostatecznej metamorfozy. Frida pokazuje, że już nigdy nie będzie taka jak kiedyś, jej serce zostało zranione, a ona bezpowrotnie zerwała z przeszłością. Fakt ten podkreśla dodatkowo niepokojący obraz nieba, na którym zbierają się burzowe chmury. Tematem obrazu jest zatem kobiece cierpienie z powodu nieszczęśliwej miłości. Okazuje się ona tak istotnym uczuciem, że jej utrata jest równoznaczna z utratą dawnej tożsamości i wewnętrzną metamorfozą.

Polecamy również:

 • Oskar Kokoschka - biografia i obrazy

  Oskar Kokoschka urodził się w 1886 roku w Pochlarm w Austrii. Studiował malarstwo i rysunek w Kunstgewerbeschule w Wiedniu. Wcześnie zaczęły fascynować go awangardowe nurty w malarstwie, a zwłaszcza ekspresjonizm. Więcej »

 • Diego Rivera - biografia i obrazy

  Diego Rivera urodził się w 1886 roku w Guanajuato w Meksyku. Studiował sztukę w Akademii San Carlos. Następnie zaś wyjechał do Europy, gdzie kontynuował naukę i zetknął się z Pablem Picassem. Początkowo prace Rivery były utrzymane w estetyce kubizmu, ale zaangażowanie polityczne zupełnie zmieniły jego... Więcej »

 • Tadeusz Makowski - biografia i obrazy

  Tadeusz Makowski urodził się w 1882 roku w Oświęcimiu. Równocześnie studiował filologię polską i klasyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (gdzie jego nauczycielami byli między innymi Jan Stanisławski i Józef Mehoffer). Pod koniec 1908 roku malarz... Więcej »

 • Marc Chagall - biografia i obrazy

  Marc Chagall (prawdziwe nazwisko Mojsza Zacharowicz Szagałow) urodził się w 1887 roku w okolicach Witebska na Białorusi. Malarz miał korzenie semickie, urodził się w ubogiej, wielodzietnej rodzinie. Pomimo prawnych ograniczeń, w 1906 roku wyjechał do Petersburga. Więcej »

 • Stanisław Ignacy Witkiewicz - biografia, twórczość, obrazy

  Witkacy był wszechstronną indywidualnością polskiego dwudziestolecia międzywojennego. Nie tylko malował, pisał dramaty i powieści, ale również stworzył swoją własną teorię sztuki, a równocześnie odrębną filozofię, której najpełniejszym wyrazem stała się teoria Czystej Formy. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Abc
• 2024-05-16 08:13:44
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23