Cezary Baryka jako bohater romantyczny?

W całej twórczości Stefana Żeromskiego można odnaleźć silne inspiracje romantyzmem. Jest tak również w ostatniej powieści pisarza, „Przedwiośnie”. Czy jednak główną postać tej książki, Cezarego Barykę można uznać za bohatera romantycznego?

Niespełniony kochanek

Z pewnością romantyczną cechą konstrukcji bohatera jest jego nieszczęśliwe uczucie do Laury Kościenieckiej. Jak wiadomo, miłość, która nie może znaleźć spełnienia z powodu twardych praw rzeczywistości (przyczyny społeczne i materialne), stanowi podstawowy wyróżnik romantycznej biografii. Mimo że Laura wychodzi za swojego narzeczonego, wyznaje Cezaremu miłość. Rozmowa ta jest prawdziwym wstrząsem dla Baryki i stanowi jedną z przyczyn jego desperackiego kroku przyłączenia się do komunistycznego marszu na Belweder.

Outsider dojrzewający do patriotyzmu

Baryka podobnie jak bohaterowie romantyczni przechodzi długą drogę zanim staje się prawdziwym patriotą. Tożsamość narodowa nie jest dla niego czymś oczywistym. W Polsce czuje się jak ktoś obcy, przybywający z zupełnie innego świata. Bohater przechodzi jednak wyraźną wewnętrzną metamorfozę. Zżywa się z polskim krajobrazem i odczuwa solidarność z poznanymi ludźmi. W Polsce buduje związki

Polecamy również:

  • Dzieje Cezarego Baryki

    Cezary Baryka urodził się jako syn Seweryna Baryki (potomka polistopadowych emigrantów) i Jadwigi z Dąbrowskich. Dzieciństwo spędził w Baku, gdzie jego ojciec zajmował wysokie stanowisko w przemyśle naftowym. Rodzice rozpieszczali jedynaka i dbali o jego wszechstronny rozwój. Cezary miał zatem... Więcej »

  • Etapy dojrzewania Cezarego Baryki

    „Przedwiośnie” to powieść utrzymana w konwencji Bildungsroman, a więc w centrum znajduje się tu dojrzewanie głównego bohatera. Można powiedzieć, że proces ten przebiega u niego niejako na dwóch poziomach. Z jednej strony Barykę kształtują bowiem okoliczności zewnętrzne, przede wszystkim... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Friz pozdro
• 2022-05-17 18:02:41
@ Krzyż, o co Tobie się rozchodzi?
• 2022-05-16 23:41:06
Dzięki pomogło
• 2022-05-16 19:44:12
Fajne fajnie
• 2022-05-16 19:35:14
fajne
• 2022-05-16 16:04:04