Utopia - definicja, cechy, przykłady dzieł

Utopia to przedstawienie jakiegoś idealnego ustroju, społeczności, w której rządzi sprawiedliwość, równość i solidarność – również w formie literackiej. Projekty takie powstawały już w starożytności (np. „Państwo” Platona), a sam termin pochodzi z XVI wieku, gdy powstało dzieło Tomasza Morusa zatytułowane właśnie „Utopia”.

Gatunek ten zyskał sporą popularność w epoce oświecenia, ponieważ doskonale nadawał się do celów dydaktycznych.

Ukazanie idealnego ustroju często służyło krytyce aktualnych stosunków społecznych. Taki zabieg zastosował np. Ignacy Krasicki w swojej powieści pt.: Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki. Utwór składa się z trzech części – najpierw autor przedstawia młodość swojego bohatera, sposób jego wychowania, który przynosi młodemu człowiekowi więcej szkód niż pożytków. Następnie Mikołaj trafia na wyspę Nipu, czyli do owego idealnego świata, gdzie odnajduje swoją prawdziwą naturę. W ten sposób„naprawiony” wraca do polskiej rzeczywistości. Właśnie ta konfrontacja ma ukazać niedostatki organizacji politycznej i społecznej Rzeczypospolitej.

Jedną z najbardziej znanych utopii jest powieść Jonathana Swifta pt.: „Podróże Guliwera , będąca raczej satyrą na ludzkie słabości

Polecamy również:

 • Powieść - definicja, cechy, przykłady

  Powieść stanowi najważniejszy gatunek nowożytnej epiki sformułowany na podstawach starożytnego eposu i późniejszego romansu. Jej nadrzędnym założeniem jest obrazowanie konkretnych aspektów obiektywnej rzeczywistości z perspektywy subiektywnego narratora relacjonującego ludzkie doświadczenia lub... Więcej »

 • Powieść epistolarna - definicja, cechy, przykłady

  Powieść epistolarna to powieść napisana w formie listów, czasem zawiera ona również fragmenty pamiętników Więcej »

 • Powieść podróżnicza - definicja, cechy, przykłady

  Powieść podróżnicza to jeden z typów powieści wyodrębniony przy zastosowaniu kryterium tematycznego. Dominujący jest tu topos podróży, fabuła koncentruje się wokół jakiejś wyprawy głównego bohatera. Klasyczny schemat powieści podróżniczej obejmuje: podjęcie decyzji o... Więcej »

 • Powieść szkatułkowa - definicja, cechy, przykłady

  Powieść szkatułkowa jest odmianą epickiego gatunku literackiego rozwijającego się najprężniej od czasów renesansu, a znajdującego wiele modyfikacji i nowych odmian w epoce baroku, która dała podstawy do skodyfikowania i użycia na szeroką skalę powieści począwszy od epoki oświecenia. Więcej »

 • Poemat heroikomiczny - definicja, cechy, przykłady

  Poemat heroikomiczny to rodzaj parodii poematu heroicznego (bohaterskiego), jednak jego celem nie jest ośmieszenie epopei, ale wykorzystanie jej cech do ośmieszenia przedstawianych zdarzeń. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 2 =
Nikt
2020-03-12 13:11:41
nie widze cech utopii
Anonymous
2015-10-22 19:31:46
Takie mocne 2/10.
Ostatnio komentowane
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01
Ważne jest, że przelana pod Monte Cassino polska krew, którą piły czerwone maki nie b...
• 2022-05-18 19:05:56
@ Krzyż, o co Tobie się rozchodzi?
• 2022-05-16 23:41:06