Powieść epistolarna - definicja, cechy, przykłady

Powieść epistolarna to powieść napisana w formie listów, czasem zawiera ona również fragmenty pamiętników. Czasem listy wymieniane są między kilkoma adresatami, zdarza się też, iż całość utworu stanowią listy dwu osób albo wyłącznie jednego autora do jednego adresata.

Gatunek ten popularny był w XVIII wieku. Od czasu wprowadzenia w XIX wieku wszystkowiedzącego narratora, forma ta stosowana była znacznie rzadziej.

Przykłady powieści epistolarnych

„Listy Perskie” Monteskiusza (1721) – powieść polifoniczna, zawiera 161 listów różnych autorów. Zawiera korespondencję Usbeka i Rica, perskich podróżników. Listy skierowane są do rożnych adresatów, przyjaciół i rodziny, zawierają  spostrzeżenia z podróży po Europie i wieści z Persji.

„Pamela, czyli cnota wynagrodzona” Samuela Richardsona (1740) – utwór uważany za prekursorski dla tego gatunku, opowiada losy służącej, która nie ulega zakusom młodego panicza, zanim ten nie zaprowadzi jej przed ołtarz. Powieść jest  wyrazem purytańskiej moralności.

„Julia, czyli Nowa Heloiza” Jana Jakuba Rousseau (1761) – zainspirowana losami Abelarda i Heloizy opowieść o zakazanej miłości szlachcianki i mieszczanina, którym społeczny konwenans staje na drodze do wspólnego szczęścia.

„Cierpienia młodego Wertera” Johanna Wolfganga von Goethego (1774) – przykład powieści epistolarnej zawierającej listy tylko jednego autora. Zakochany Werter w listach do przyjaciela przedstawia historię swej miłości do Lotty. Zakończenie powieści mówiące o samobójstwie Wertera zostaje już opowiedziane przez trzecioosobowego narratora.

„Niebezpieczne związki” Pierra Choderlosa de Laclosa (1782)

„Ostatnie listy Jacopa Ortis” Ugo Foscola

„Listy Elżbiety Rzeczyckiej do przyjaciółki swojej Urszuli*** za panowania Augusta III pisane” Klementyny z Tańskich Hoffmanowej (1824) – przykład powieści epistolarnej na gruncie polskim

„Biedni ludzie” Fiodora Dostojewskiego (1845-1846) – debiut pisarza, mówiący o miłości dwojga ubogich ludzi

Polecamy również:

  • Powieść - definicja, cechy, przykłady

    Powieść stanowi najważniejszy gatunek nowożytnej epiki sformułowany na podstawach starożytnego eposu i późniejszego romansu. Jej nadrzędnym założeniem jest obrazowanie konkretnych aspektów obiektywnej rzeczywistości z perspektywy subiektywnego narratora relacjonującego ludzkie doświadczenia lub... Więcej »

  • Powieść podróżnicza - definicja, cechy, przykłady

    Powieść podróżnicza to jeden z typów powieści wyodrębniony przy zastosowaniu kryterium tematycznego. Dominujący jest tu topos podróży, fabuła koncentruje się wokół jakiejś wyprawy głównego bohatera. Klasyczny schemat powieści podróżniczej obejmuje: podjęcie decyzji o... Więcej »

  • Powieść szkatułkowa - definicja, cechy, przykłady

    Powieść szkatułkowa jest odmianą epickiego gatunku literackiego rozwijającego się najprężniej od czasów renesansu, a znajdującego wiele modyfikacji i nowych odmian w epoce baroku, która dała podstawy do skodyfikowania i użycia na szeroką skalę powieści począwszy od epoki oświecenia. Więcej »

  • Poemat heroikomiczny - definicja, cechy, przykłady

    Poemat heroikomiczny to rodzaj parodii poematu heroicznego (bohaterskiego), jednak jego celem nie jest ośmieszenie epopei, ale wykorzystanie jej cech do ośmieszenia przedstawianych zdarzeń. Więcej »

  • Poemat opisowy - definicja, cechy, przykłady

    Nazwa gatunku wskazuje na jego główną funkcję, czyli opis. Przedmiotem opisu najczęściej bywa krajobraz, zabytki kultury, przyroda, prace rolne czy inne zajęcia. Poemat opisowy to utwór o charakterze dydaktycznym pisany wierszem. Niejednokrotnie zawiera też wątki filozoficzne i refleksyjne. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 2 + 5 =
dnq
2015-11-11 20:30:52
Ładne = )
pazdro
2015-11-11 20:30:29
Przejrzyście napisane oraz w przestępnej formie = )
Ostatnio komentowane
na czym polegają te fundacje i stowarzyszenia? brakuje tu wyjaśnienia i jakiegoś przyk�...
• 2024-11-05 17:38:04
Głupota w tekście! Janusz i Agnieszka się nie związali, bo byli bardzo bliskim kuzynos...
• 2024-10-27 17:40:49
Super
• 2024-10-21 17:09:20
Bardzo trudne.
• 2024-10-21 13:31:17
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03